Türkiyeden Haberler

Uğur Kurt’un Katili Polis Yine Tutuklanmadı

Okmeydanı Cemevi’ndeyken polisin vurarak öldürdüğü Uğur Kurt’la ilgili davanın görülen ikinci duruşmasında mahkeme, sanık polisin “kaçma şüphesi olmadığı” iddiasıyla tutuklama talebini reddederek, duruşmayı 1 Ekim’e erteledi.

İstanbul Okmeydanı’nda cenaze için gittiği cemevinin bahçesinde polis kurşunuyla vurularak ölen Uğur Kurt ile ilgili davanın ikinci duruşması görüldü.

Çağlayan Adliyesi’ndeki 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşma

Duruşmayı Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul milletvekilleri Ali Kenanoğlu ve Turgut Öker de takip etti.

Tutuksuz yargılanan polis S. K.’nin bulunduğu duruşmada tanık ifadeleri alındı.

Polis havaya ateş etmiş

Tanık polis “Ben gördüğümde sanık polis havaya ateş ediyordu” ve “Ayrıca karşı gruptan da silah sesleri geliyordu sanırım. Ben öyle sandım” iddialarında bulundu. Ancak, sanık avukatlarının sorusundan sonra ise tanık polis “Ben baktığımda ateş eden yoktu. Ben de silahı çektim ama kullanmadım” dedi.

‘Havaya ateş ettiyse Uğur nasıl öldü?’

Duruşmada söz alan Kurt ailesinin avukatı Turgut Kazan “Polis havaya ateş ettiyse Uğur nasıl öldü? Neden tanık polise sormadınız?”diye sordu. Yaşananlara ilişkin anlatımların “olası kast”suçunu doğruladığını belirten Avukat Kazan, “Biz sanığın tutuklanmasını talep ediyoruz. Lütfen bu polis cinayetlerini seyretmeyin” dedi.

İfadelerin ardından mahkeme heyeti  sanık polisin “kaçma ve delilleri karartma şüphesi olmadığı” iddiasıyla tutuklama talebini reddederek, duruşmayı 1 Ekim tarihine erteledi.

Ne olmuştu?

Uğur Kurt, Okmeydanı’nda 22 Mayıs 2014’teki eylemde, cenaze için bulunduğu cemevinin bahçesindenken üzerine açılan ateş sonucu başından vurularak hayatını kaybetti. Polis Sezgin K. Hakkında önce “taksirle ölüme neden olma” suçundan 6 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Birimi Savcılarından Hasan Yılmaz’ın hazırladığı iddianamede, polis memuru hakkında “taksirle öldürme” suçundan 6 yıla kadar hapis cezası istendi.

Dosyanın gönderildiği İstanbul 85. Asliye Ceza Mahkemesi, sanığın “taksirle öldürme” değil, “kasten öldürme” suçundan yargılanması gerektiğini belirterek, görevsizlik kararı verdi.

Mahkeme sanığın, “kasten öldürmek” suçundan 20 ila 25 yıl arasında değişen hapis cezasını öngören hükme göre yargılanmasını istedi. Dosya, bunun üzerine yargılamanın yapılması için İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

http://www.imctv.com.tr/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün