Türkiyeden Haberler

Urfa Meclislerinin Cemevi Çıkmazı!

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin cami, mescit ve Kur’an kursu gibi yerlere yardımının gündeme geldiği mecliste Cemevi tartışması çıktı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisi ikinci birleşim gündemiyle toplandı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Şanlıurfa İl Müdürlüğü’nde bulunan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclis Toplantı Salonu’ndaki birleşime Büyükşehir Belediye Meclis Birinci Başkan Vekili Ahmet Kaytan başkanlık yaptı.

Toplantıda denetim komisyonuna üye seçimi ile atama ve kadro iptal ve ihdaslar gibi maddeler ertelenirken ilçelerdeki toplu taşıma hatlarının yıllık aidatlarının belirlenmesi, büyükşehir belediyesine ait Yenişehir Mahallesi 83 Ada 1020 nolu parselde bulunan taşınmaz satışı,Emlak ve İstimlâk Daire Başkanlığının arsa, konut ve işyeri üretimi, tahsisi, kiralaması ve satışına yönelik yönetmelik, il sınırları içerisinde bulunan cami, mescit, Kur’an kursu ve müştemilatlarının bakım, onarım ve yardım yapılması için daire başkanlığına yetki verilmesi ile imar planına ait yürütmenin durdurulması ile ilgili mahkeme kararı gibi konular ele alınıp ilgili komisyonlara havale edildi. Dünkü oturumun en hararetli tartışma konusu ise Cemevlerine yardım teklifi oldu. Cami, mescit, Kur’an kursu ve benzer yerlere yardım yapılması gündeme gelirken, kapanan İl Genel Meclisi’nden bir türlü sağlanamayan Cemevlerine yardım bu mecliste de gündeme geldi. Uzun bir tartışmanın ardından öneriye Cemevini eklemek yerine, tüm mabet ve ibadethaneler şeklinde yazıldı. Böylelikle kilise ve havra gibi ibadet yerleri de öneri kapsamına alınmış oldu.

‘HALK İNANCINA KARAR VERİR’

Meclisin dünkü toplantısında il sınırları içerisinde bulunan cami, mescit, Kur’an kursu ve müştemilatlarının bakım, onarım ve yardım yapılması için daire başkanlığına yetki verilmesiyle ilgili olarak konuşan AK Parti Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mehmet Bayol, buna taziye evlerinin de ilave edilmesini istedi. AK Parti Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclis ÜyesiHalaf Kete ise, Cemevlerine de bu imkanların sağlanmasını teklif etti. Bunun üzerine Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Aliye Kızıldamar da, buna Alevilerin karar vermesi gerektiğini söyledi. Cemevinin bir ibadet yeri olduğunu kaydeden Kızıldamar, “Arkadaşımızın verdiği teklife bir Alevi olarak katılmıyorum. Neden karşı olduğumu açıklayayım. Biz Aleviler olarak Cemevlerini kültür merkezi olarak görmüyoruz. Bir ibadet alanı olarak görüyoruz. Bırakın Aleviler karar versinler. İşte din midir, inanç mıdır, şu mudur, bu mudur tartışmasına girmeyelim. Yani bırakın da buna biz karar verelim. Biraz saygılı olalım. Bir halk ancak karar verir kendi inanç yerlerinin ne olduğuna” dedi. Bunun üzerine Kete, kültür yeri demediğini, mabet yeri tabirini kullandığını söyledi. Kete’nin sözlerini yanlış anladığını belirten Kızıldamar, bunun üzerine özür diledi.

CEMEVİNE KATKI

Cemevi tartışması üzerine söz alan Bozova İlçe Eş Başkanı Zeynel Taş, daha önce de böyle bir durumun İl Özel İdaresi meclisine geldiğini hatırlatarak, “Urfa’da yapılan bir Cemevi vardı ve o Cemevine maddi bir katkının sunulması, hatta bazı arkadaşlarımız bunun bütün masraflarının İl Özel İdaresi Meclisi tarafından karşılanmasını teklif etmişti. Daha sonra bu talebimiz ret oldu. Bu anlamıyla arkadaş destek vermiş olabilir. Aslında arkadaşın sunduğu önergeyi ben de destekliyorum. Urfa’da yapılan bir Cemevi var. Belediye meclisi olarak biz oraya katkıda bulunursak bu Urfa’nın hem nüfusundan kaynaklı hem dinine karşı olan saygısını, amacını ortaya çıkarır. Bu anlamda ben de Halaf Bey’in önerisini destekliyorum. Urfa’da halihazırda yapılan bir Cemevi var. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisi olarak oraya yapılacak bir katkıyı desteklemesini öneriyorum.” dedi.

Oturum başkanı Ahmet Kaytan ise, taziye evleriyle ilgili ilçe belediyelerinin de çalışmalarının olduğunu kaydetti. Kaytan, söz konusu öneriye bütün mabet yerlerini, bütün ibadethaneleri kapsayacak şekilde yazıya geçirileceğini ifade etti. Meclis bugün yeniden toplanacak.

(Kaynak: Gazeteipekyol)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün