Türkiyeden Haberler

Alevi ve Eğitimcilerden Ortak Basın Toplantısı

Eğitimin Dini Kurallara Göre Biçimlendirilmesine, ‘Tek Din, Tek Mezhep’ Dayatmasına ve Asimilasyona Karşı Herkesi, Laik – Demokratik Yaşam İçin Birlikte Mücadeleye Çağırıyoruz!

Bugün, Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Eğitim Sen ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği düzenlediği basın toplantısıyla Şubat ayının ilk haftasında, eğitimin dini kurallara göre biçimlendirilmesine, “tek din, tek mezhep” dayatmasına, asimilasyona karşı laik-demokratik yaşam için gerçekleştirilecek mitinge ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Kurumlar adına açıklama yapan Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, kendilerinin ve çocuklarının geleceğinden endişe edenleri Şubat ayının ilk haftasında İstanbul`da yapılacak mitinge davet etti.

Açıklama metni:

Eğitimin Dini Kurallara Göre Biçimlendirilmesine, “Tek Din, Tek Mezhep” Dayatmasına ve Asimilasyona Karşı Herkesi, Laik-Demokratik Yaşam İçin Birlikte Mücadeleye Çağırıyoruz!

Türkiye`de siyasi iktidar eliyle eğitimin ve toplumsal yaşamın dini kurallara göre biçimlendirilmesine yönelik uygulamalar, eğitimin bütün kademelerinde ve toplumsal yaşamın her alanında etkilerini arttırarak sürdürmektedir.

Bugüne kadar attığı her adımda, sadece kendisi gibi düşünenler için demokrasi ve özgürlük talep eden, aykırı olan her sesi susturmak isteyen, demokratik talepleri aşırı şiddet uygulayarak bastırmaya çalışan siyasi iktidarın kendine demokrat ve sahte özgürlükçü yüzü toplumun daha geniş kesimleri tarafından görülmeye başlanmıştır.

Siyasi iktidarın, eğitimi ve toplumsal yaşamı dini kurallara göre biçimlendirme, “tek din, tek mezhep” dayatması ile farklı inanç ve kimlikleri yok sayma politikaları hızla artmaktadır. Eğitim müfredatına yönelik bilim dışı müdahaleler, zorunlu din dersleri ile ilgili AİHM kararının uygulanmaması, “zorunlu” seçmeli din dersleri dayatması, öğrencileri imam hatiplere yönlendirme uygulamaları, normal ortaokullar içinde imam hatip sınıflarının açılması, doğrudan inanç istismarı şeklinde gündeme getirilen her okulda ibadethane (mescit) açılmasının zorunlu hale getirilmesi, reşit olmayan kız çocuklarının başının kapatılması ve son olarak 19. Milli Eğitim Şurası`nda alınan kararlar üzerinden eğitim sisteminin tamamen dini kurallara göre biçimlendirilmek istenmesi uygulamaları ile tüm topluma dayatılan “dindar nesil” ve “muhafazakâr yaşam tarzı” uygulamaları açık bir ayrımcılık olarak hayata geçirilmeye çalışılmaktadır.

Siyasi iktidar, başta Aleviler ve Kürtler olmak üzere, toplumun farklı mezhep ve kimlikten, laik yaşamdan yana olan kesimlerinin taleplerini ve giderek artan ve acil çözüm bekleyen sorunlarını sürekli geri plana itmektedir. Eğitimin sorunlarına kalıcı çözümler üretmek yerine, attığı her adımda farklı inançlar, mezhepler ve kimliklere yönelik aşağılayıcı, baskıcı, dışlayıcı ve dayatmacı bir tutum izlemektedir. İktidarın yıllardır benimsediği tekçi anlayış üzerinden toplumu ayrıştırarak karşı karşıya getirme ve yeni çatışma alanları yaratma girişimleri karşısında sessiz kalmak mümkün değildir.

Eğitim sisteminde ve genel olarak toplumsal yaşamda iktidarın kendi dünya görüşüne ve yaşam tarzına uygun nesiller yetiştirme yönündeki uygulamaları tüm topluma yönelik fiili bir baskı ve dayatma haline gelmiş durumdadır. Bu konuda özellikle eğitim sisteminin “tek din, tek mezhep” anlayışına uygun olarak dini kurallara göre biçimlendirilmek istenmesi kabul edilemez.

AKP hükümetinin eğitimden sağlığa, hukuktan toplumsal yaşama kadar izlediği siyasal İslamcı politikalar, yıllardır adım adım hayata geçirilen parti-devlet bütünleşmesi uygulamalarıyla tehlikeli bir aşamaya gelmiştir. Emek ve demokrasi güçleri bu tehlikenin farkındadır ve bunun için her alanda mücadele etmeyi sürdürecektir.

Siyasi iktidarın yıllardır savunduğumuz taleplerimizi yok sayan dayatmacı anlayışına karşı en güçlü ve etkili yanıtı vermek için, iktidarın baskılarına, ayrımcı uygulamalarına maruz kalanları, kendilerinin ve çocuklarının geleceğinden endişe edenleri, bütün emek ve demokrasi güçlerini, Şubat ayında İstanbul`da yapacağımız mitinge talepleriyle katılmaya ve güç vermeye davet ediyoruz.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF)

Alevi Dernekleri Federasyonu (ADF)

Alevi Vakıflar Federasyonu (AVF)

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (EĞİTİM SEN)

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün