Türkiyeden Haberler

Urfa’daki Cem Evi İçin Devreye Girdi

Şanlıurfa’da bir dizi temaslarda bulunan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP İl Başkanlığının ardından Alevi vatandaşları ziyaret etti. Alevi Kültür Derneği ile görüşen Balbay, Sırrın’da yaklaşık 5 yıldır yapımı devam eden Cem Evi’nin bitirilmesi için elinden geleni yapacağını söyledi.

Balbay, CHP İl Başkanlığına yaptığı ziyaretin ardından temaslarını sürdürdü. Balbay’ın ikinci adresi Alevi Kültürleri Derneği oldu. Burada dernek yetkilileriyle görüşen Balbay, Alevi vatandaşların sorunlarını dinledi, onlarla oturup sohbet etti. Dernek yetkililerinden bilgi alan Balbay, Sırrın’da yaklaşık 5 yıldır yapımına devam edilen Cem Evi için devreye girdi. Uzun süredir tamamlanamayan Cem Evi’nin inşaatını dolaşan Balbay, Alevi vatandaşların yanında bir telefon görüşmesi yaptı. Kaba inşaatı tamamlanan Cem Evi’nin bitirilmesi için yaptığı görüşme olumlu geçti. Alevilere, yardım yapılması için konunun takipçisi olacağını söyledi.

“TÜRKİYE’DE OKUMA ORANI DÜŞÜK”

Buradaki görüşmenin ardından Piazza Alışveriş ve Yaşam Merkezine geçen CHP’li Balbay, kitap imza gününe katıldı. Bir kitapevinin kendi adına düzenlediği imza gününe katılan Balbay’a gösterilen ilgi oldukça yoğundu. Sevenleri, Mustafa Balbay’ın yazdığı kitapları kendisine imzalattı, Balbay’la hatıra fotoğrafı çekti. Burada yaptığı açıklamada 2014 yılının son imza gününe Şanlıurfa’da katıldığını belirten Balbay, Türkiye’deki okuma oranlarının düşük olmasından yakındı. Türkiye’de okumak deyince, akıllara ilk gelenlerin “Bildiğini ve canını okumak” olduğunu belirten Balbay “En sonda kitap okumak geliyor maalesef. Buna ülkemizin genel bir eksikliği diyeceğim. Türkiye’de gerçek anlamda okur yazar oranı yüzde 5’tir. Bu evrensel bir rakam. Günde bir gazete alan, ayda bir kitabevine giden kişiye okur yazar deniliyor. Bu oran Japonya’da yüzde 65, Almanya’da yüzde 50. Bunu daha üstlere çıkardığımız gün ülkemiz daha güzel olacak ve daha güzel yönetilecek” dedi.

http://www.sanliurfa.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün