Türkiyeden Haberler

Emek ve Demokrasi Platformu katliamları protesto etti

Çorum Emek ve Demokrasi Platformu  bugün düzenlediği yürüyüş ve basın açıklaması ile  Maraş ve Roboski’de yaşanan katliamları protesto etti.

Eğitim Sen  önünde toplanan Çorum Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri Saat Kulesi’ne kadar yürüyerek sloganlar attı. PTT önünde Platform adına basın açıklamasını okuyan  KESK Dönem Sözcüsü SES Şube Başkanı Merter Kocatüfek, ”12 Eylül faşist darbesine zemin hazırlamak için yapılan ve utanmadan darbenin gerekçelerinden sayılan Maraş katliamı, aynı zihniyetin hala işbaşında olmasından dolayı aydınlatılmadı, aydınlatılmak istenmiyor. Daha da ötesi katliamın anması bile yasaklanarak paramiliter güçler cesaretlendirilmekte, kollanmaya devam edilmektedir. AKP’nin bugün sürdürücüsü olduğu tek tipleştirme, farklılıklara tahammülsüzlük ve resmi ideoloji bu tür cinayetlerin azmettiricisi ve tertipleyicisidir.  “Kutsal devlet”, “resmi din”, “tek ulus”, “tek dil” gibi retoriklerle halklarımıza dayatılan tekçilik faşizmin en alası olup kanlı bir tarihe sahiptir. Maraş katliamının arka planında bu ideolojik zihniyet vardır.” dedi.

Kocatüfek, AKP iktidarını katliamlara davetiye çıkaran otoriter, baskıcı, tekçi ve polis devleti uygulamalarından vazgeçmeye, alevi vatandaşların taleplerini karşılamaya ve paramiliter güçleri dağıtmaya çağırırken,  yıldönümü vesilesi ile hem Kahramanmaraş hem de Roboski’de yaşananları protesto ettiklerini bildirdi.

http://www.corumhakimiyet.net/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün