Türkiyeden Haberler

Vali Kaymak: Devletimiz Alevilerin ihtiyaçlarını dikkate almak durumunda

Dersim Valisi Osman Kaymak, Alevilerin cemevlerine statü verilmesi yönündeki isteklerin yerine getirilmesi gerektiğini söyledi.

Hozat ilçesinde vatandaşların katkıları ile tamamlanan Hozat Cemevi, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Cemevi açılış törenine katılan Dersim Valisi Osman Kaymak, Alevilerin cemevlerine statü verilmesi isteğinin yerine getirilmesini istedi. Alevilik kültürünün İslam’dan ayrı düşünülemeyeceğini ifade eden Vali Kaymak, “İslam içinde bir inanç sistemi, o anlamda bu inanç sisteminin sembolleşen yeri cem evidir.” diye konuştu. Devletin alevilerin ihtiyaçlarını dikkate alması gerektiğini dile getiren Vali Kaymak, “Alevi kültürün yaşatılması lazım. Şu an seçim sürecine girdik. Benim bir kanaatim var. Değerli dostlar, cami ve cem evinden siyaseti ayrı tutalım. Buralara siyaset girdiği zaman canlar arasında ayrılıklar giriyor.” açıklamasında bulundu.

Hozat Belediye Başkanı Celaleddin Polat da Alevilerin şimdiye kadar kendilerini tanımlayamadıklarını ifade ederek şunları söyledi: “Hep birileri çıktı Alevileri kendileri tarif etmeye kalktılar. Alevilik İslam içi mi, İslam dışı mı tartışmalarına maruz kaldı. Aleviler bu tartışmaların dışındadır. Cemevleri siyasetçilerin ve ideolojilerin yarıştığı alan olmamalıdır. Cem evleri Alevilerin saf ibadet alanları olmalı. Açılan mekanlarda Alevilerin vermiş olduğu vergilerle Alevilere hakaret edilmemelidir.” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Osman Kaymak, Dersim Cemevi Dedesi Ali Ekber Yurt ve beraberindekiler Hozat Cem evinin açılış kurdelesini keserek cem evini gezdi. Ardından Vali Kaymak ve CHP Dersim adayı Saniye Barut, düzenlenen cem törenine de katıldı. CHP Dersim adayı Saniye Barut, cem töreninde semaha döndü. Cem evi açılışı, yemeklerin yenmesi ile son buldu.

CİHAN

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün