Türkiyeden Haberler

Halk imeceyle cemevi yaptı, yöneticileri 5 yılla yargılanıyor

Cemevlerinin statüsü ile ilgili yıllardır verilen sözler tutulmazken yeni inşaatlara da çeşitli yollarla engel çıkarılıyor. Bunun son örneği İstanbul’da yaşandı. Yeni yapılan Sultangazi Pirsultan Abdal Cemevi’nin yöneticileri İmar Kanunu’na muhalefetten hakim önüne çıktı.

Bölgedeki 5 ayrı mahallede yaşayan vatandaşlar, söz konusu cemevini imece usulü bir gecede yapıp bitirdi. Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi, cemevinin İmar Kanunu’na aykırı şekilde inşa edildiği gerekçesiyle soruşturma başlattı. Cemevinin başkanı Zeynel Odabaş ve diğer yöneticileri hakkında dava açıldı. Dün Gaziosmanpaşa Adliyesi’nde ilk duruşma görüldü. Ancak gazeteciler duruşma salonuna alınmadı. Polis, gazetecilere duruşmanın basına kapatıldığına ilişkin herhangi bir yazılı emir de göstermedi. Adliyenin önüne destek için gelen yaklaşık 60 kişilik gruba CHP ve HDP temsilcileri de destek verdi.

Duruşma sonrası basın açıklaması yapan sanık avukatı Zeynel Öztürk, eşit yurttaşlık için mücadele ettiklerini söyledi. Öztürk şunları aktardı: “Büyükşehir Belediyesi bunun önüne sürekli engel koymaya devam ediyor. Artık bilmeliyiz ki, burada verilecek karar hukuki bir karar değildir. Bu karar Türkiye’de eşit yurttaşlığın kabul edilip edilmeyeceğini belirleyen bir karardır. Bu ülkede onlarca, binlerce cami yaptırma derneği var. Bu derneklerin yöneticileri camilerin etrafına, yanına imara aykırı bir sürü ek yapıyor. Ama bu zamana kadar yargılanan hiçbir cami derneği yöneticisi yok. Merkezi hükümet bunu bilerek yapmaktadır.”

Avukat Umut Alkaç ise cemevinin imece usulü yapıldığını ve müvekkilinin yargılanmayacağını dile getirdi. Alkaç, “O bölgede imara aykırı yapılmış cami, Kur’an kursu, taş ocağı, karakol, Halk Ekmek’e ait ekmek fırını var. Hepsi imar planına aykırı ama sadece cemevine müdahale ediliyor. Belediye hiçbirine soruşturma açmamış, sadece cemevine açtırmış.” dedi. Destek için adliyeye gelen CHP’li milletvekili adayı Hülya Güntaş, “Bizler Alevi’siyle, Sünni’siyle, Türk’üyle, Kürt’üyle, Ermeni’siyle, Çerkes’iyle azınlıkta değil, çoğunluktayız. Bizler tek adam zihniyetinden bu ülkeyi kurtaracağız.” şeklinde konuştu. HDP milletvekili adayı Turgut Öker de şöyle konuştu: “Bugün burada Zeynel Odabaş yargılanmıyor. Bugün burada cemevinin imarı var mı yok mu bu yargılanmıyor. Bizim kimliğimiz yargılanıyor. Adımız, ibadethanemiz, kimliğimiz yargılanıyor. Tarihimiz acılar tarihi oldu, katliamlar tarihi oldu. Ama Yezid düşüncesi asla bizi teslim alamayacak.”

http://www.zaman.com.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün