Türkiyeden Haberler

Adana’da imamdan Alevi düşmanlığı:İmam Alevi Kadının Selasını Okumadı

Adana’da bir imam Alevi bir kadının selasını okumadı. Hayatını kaybeden Nurten Mürzeler’in selasının okunmasını isteyen aileye İmam “Alevi’nin selası okunmaz” diyerek selayı okumadı.

Hükümetin ayrımcı söylemlerinin toplumda karşılık bulduğunun bir örneği Adana’da yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Alevilik hakkında Başbakan olduğu dönemde “Alevilk din değil, Aleviliğin Ali ile alakası yok, Reyhanlı’da 53 Sünni vatandaşımız öldü” gibi söylemlerine benzer bir durum Adana’nın Yüreğir İlçesi Cumhuriyet mahallesinde gerçekleşti.

Cumhuriyet Mahallesi Cami imamı çağ dışı bir uygulamaya imza atarak Alevi bir kadının selasını okumadı. Hayatını kaybeden Nurten Mürzeler’in selasının okunmasını isteyen aileye İmam “Alevi’nin selası okunmaz” diyerek selayı okumadı. Aileye taziye ziyaretinde bulunan Adana Alevi Platformu İmamın çağ dışı tavrını kınadı.

Platform adına basın açıklamasını okuyan Murtaza Moroğlu, bu tarz olaylarda uygulanan görev yeri değiştirmenin yeterli olmayacağını belirterek imamın meslekten ihraç edilmesi gerektiğini söyledi.

Bu tavrın Anadolu toprakları üzerinde yüzyıllardır birlikte yaşamış toplumları karşı karşıya getirme çabasından başka bir şey olmadığını dile getiren Moroğlu, her zamankinden daha fazla toplumsal barışa ihtiyaç duyulan bu günlerde öncelikli görevinin toplumsal barışı sağlamak olan imamın bu davranışının ne islamiyetle ne de insaniyetle bağdaşabileceğini dile getirdi. İmamın meslekten ihraç edilmesini istediklerini söyleyen Moroğlu, konunun takipçisi olacaklarını ifade etti.

Kaynak: Evrensel

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün