HaberlerTürkiyeden Haberler

ADFE Başkanı Celal Fırat “Alevilerin Kamusal Alanı Yok!”

Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat, İstanbul Küçükçekmece Karakolunda ifade verdi.

Dün Akşam gerçekleşen Cemevi Önünde ADFE Genel Başkanı Celal Fırat’a parmak sallayarak taciz eden şahıs bununla yetinmeyip Celal Fırat’ın tehdit ettiğini iddia ederek şikayet etmiştir.

Konu ile ilgili sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Celal Fırat şunları söyledi:

Alevi toplumunun birbiriyle kamusal alanda iletişim kurması veya katılım göstermesi, Alevilik inancının yaşatılması ile ilgili fikir ve eylemleri özgürce dile getirmesi, devletin denetiminde olan açık alanlarda yasak.

İnanç özgürlüğüne getirilen bu yasak, kent içinde temsil hakkımızın olmaması demektir.

Bu da demokrasinin siyasal olarak işlenmemesinden kaynaklanmaktadır.
Örneğin; inancımızla ilgili sosyal ve kültürel etkinlikler, ya da önemli gün ve haftaların anılması veya yaşanması ile ilgili çalışmaların büyük bir kısmını cemevlerimizin dahilinde yer alan yaşam alanları içinde zorunlu olarak yapmaktayız. Buna karşı yerel yönetimler ve kültür bakanlığına ait tüm mekanlar sünni vatandaşların hizmetine sınırsız sunulmakta.

Garip Dede Cemevi; Alevi canlarımızın inançsal hizmetlerini ve sosyal kültürel çalışmalarını yapan ve yoğun ziyaretçisi olan bir Cemevi. Bu noktada ele alındığında yaşam alanların genişletilmesi, inançsal hizmete erişimin sağlanması için hep mücadele etmek zorunda kalmıştır.

Kamusal alanda gerçekleşen yapısal çözülmeler lehimize olmadığı için, Cemevimizi ziyarete gelen canlarımız cemevimize ait olmayan bazı alanlara araçlarını park etmek zorunda kalıyorlar.

Hoşgörüsüz, inanç merkezlerimizi değersizleştirmek isteyen şahıslar, ya gelen canlarımızı taciz etmekte, ya da cemevine gelerek bizi şikâyet ederek tehdit etmektedirler.

Dün akşam cemevimize gelip aleni bir şekilde (kamera görüntüleri mevcut) bana parmak sallayarak, “Siz yeni bir din mi yaratıyorsunuz?” şeklinde benimle polemiğe giren bir vatandaş, kendisine sadece “Ukalalık yapmayın ve burayı terk edin” dememe rağmen kendisini tehdit ettiğimi iddia ederek beni şikayet etmiş.

Biz devlet yetililerine sadece şunu sormak istiyoruz: “Cuma namazını camii içinde kılın.“ ya da ”Namaz sırasında aracınızı park etmeyin.” diye size şikayete gelen bir Alevi can gördünüz mü ?

Biz her gün bu şikayetlerle karşı karşıyayız.

Ama bizler Alevi canlarımıza inançsal hizmet vermeye devam edeceğiz, yılmayacağız, vazgeçmeyeceğiz…

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün