Türkiyeden Haberler

Adıyaman’da Alevilere İşaretli Tehdit:”Kanınız Bize Mübah”

Adıyaman’ın Esentepe Mahallesi’ndeki Alevilerin oturduğu üç evin işaretlenmesiyle ilgili olarak suç duyurusu yapıldı. Evi işaretlenen E.F. adlı genç ise olaydan üç gün önce evinin kapısında kırmızı bir mektup bırakıldığını, mektupta ‘Kanınız bize mübahtır’ yazısının olduğunu söyledi.

Radikal’den İdris Emen’in haberine göre 21 Mayıs’ta Adıyaman’ın Esentepe Mahallesi’ndeki bulunan TOKİ konutlarında Alevi yurttaşların oturduğu üç dairenin kapısı kırmızı boyayla işaretlendi. Evi işaretlenenlerden E.F. , İnsan Hakları Derneği Adıyaman Şubesi’ne başvurarak can güvenliğinin olmadığını söyledi. 2013 yılında kimliğinde bulunan din hanesindeki ‘İslam’ ibaresini kaldırdıktan sonra birçok kez tehdit edildiğini başvurusunda söyleyen E.F. , evi işaretlenmeden üç gün önce evinin kapısına kırmızı bir mektup bırakıldığını belirtti. Mektupta, ‘Kanınız bize mübahtır’ şeklinde bir not bulduğunu söyleyen E.F.  ‘İnancımdan dolayı baskı altındayım. Başıma bir olay gelmesinden dolayı endişe etmekte ve korkmaktayım. Bana bu konularda yardımcı olunmasını, can güvenliğimin sağlanmasını talep ediyorum’ dedi.

“2013 yılından beri tehdit alıyorum”

2013 yılında askere gittiğini ve askerden sonra İstanbul ’a yerleştiğini; ancak İstanbul’da tehdit mektuplarını aldığını söyleyen E.F. İHD başvurusunda yaşadıklarını şöyle anlattı: “Askerden sonra önce memleketim Adıyaman’a geldim. Adıyaman’da 30-40 gün kaldıktan sonra İstanbul’a gittim. Kaldığım yerde bir gün kapının önünde bir mektup buldum. Açıp okuduğumda iki satır Arapça yazı ile Türkçe ‘Kanınız bize mübahtır’ şeklinde not bırakılmıştı. Zarfın üzeri boştu, elle bırakılmış gibiydi. Mektuptan sonra hemen İstanbul’u terk ettim.

Adıyaman’a geldim. Bir müddet sonra ikamet ettiğim evin kapısında İstanbul’da bulunan mektubun tıpatıp aynısı olan bir mektup daha buldum. Ancak her iki mektubu ailem görmesin diye yırttım attım. 21.05.2015 tarihinde ise oturduğumuz evin kapısının kırmızı renkte çarpı işareti ile işaretlenmiş olduğunu komşularımızın haber vermesi üzerine eve gittim. Polisler de oraya gelmişlerdi. İfadem alındı. Binanın kamera kabloları kesilmişti.  Bilgisayarcı olduğum için bunu ben kontrol ettim. İnancımdan dolayı baskı altındayım. Başıma bir olay gelmesinden dolayı endişe etmekte ve korkmaktayım. Bana bu konularda yardımcı olunmasını, can güvenliğimin sağlanmasını talep ediyorum.’’

İHD suç duyurusunda bulundu

E.F.’nin tehdit edilmesi ve evinin işaretlenmesi üzerine İHD Adıyaman Şubesi dün Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı’na olayla ilgili suç duyurusunda bulundu. E.F.’yi tehdit eden ve evleri işaretleyen kişi veya kişilerin bulunması gerektiğini söyleyen İHD Adıyaman Şubesi Başkanı Osman Süzen sözlerine şunları söyledi: “Biz E.F.’nin düşünce ve inançlarından dolayı almış olduğu tehditleri ciddiye alıyoruz. Çünkü bu insan düşünce ve inançları serbestçe çevresine ifade eden bir birey. Bu durumun birilerini hoşuna gitmediğini düşünüyoruz. Çünkü bu olaylar E.F.’nin nüfus kaydındaki din hanesi olan İslam’ı kaldırmasından sonra başlamıştır. Bu olaylardan sonra tehditler almaya başlamıştır. Mağdur tehditler karşısında çok korkmuş durumdadır. E.F.’nin yaşamsal tehlikesi olduğunu düşündüğümüz için konuyla ilgili suç duyurusunda bulunduk. Bireylerin yaşamını, güvenliğini ve inanç hürriyetini sağlamak da devletin güvencesi altındadır. Bu hususlarda gerekli güvenliğin sağlanması noktasında suç duyurusunda bulunduk. Çünkü 21 Mayıs’ta mağdur ve iki komşusunun evi kırmızı kalemle işaretlendi. Bu işaretler de şüphelerimizi daha da arttırdı. İnanç özgürlüğüne ve E.F.’nin yaşamına yönelik bir riskin ortaya çıktığını görüyoruz.”

http://www.cnnturk.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün