Avrupadan Haberler

Münihteki Alevilerden Çağrı:”HDP’ye Oy Verin”

Almanya’nın Bavyera (Bayern) eyaletinin başkenti Münih’te oy kullanmaya gelen seçmenler, HDP’ye oy verme çağrısında bulundu.

Yurtdışında oy kullanma işleminin sona ereceği Pazar gününe kadar ciddi bir katılım gerektiğini belirten Kürt, Türkiyeli ve Alevi seçmenler, Erdoğan’ın diktatöryel hayallerle kurmak istediği başkanlık sistemine karşı HDP’nin barajı geçmesinin altını çizdiler. Seçmenler, düşüncelerini şöyle dile getirdiler:

YONCA ŞİMŞEK: Ben Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF)’nin Bayern Kadın Kolları 2. Başkanı’yım. Bugün oylarımızı kullandık. Gerek bölge olarak, gerekse de  AABF’ye bağlı 270 Alevi Kültür Merkezi (AKM) derneği olarak sorumluluklarımız yerine getiriyoruz.

30-31 Mayıs’ta oy kullanma amacıyla Britanya’nın başkenti Londra’dan 500 kadar araç kalkacak. Tüm bunları sayfalarımızda paylaşıyoruz. 7 Haziran seçimler çok önemli. Öncelikle şunu söylemeliyim ki; HDP ezilen halklar, farklı inançlar, diller, kültürler ve eşit hak ve özgürlükler adına biraraya gelmenin adı, adresidir. HDP’nin barajı aşması AKP’yi etkisiz hale getirmektir. Biz Aleviler, canlar tek yürek olup HDP’ye sahip çıkmamız gerek. ‘Hızır yardımcınız olsun’ ve ‘Oylar HDP’ye diyoruz.

ZEKİ SEÇİLMİŞ: “Tüm ezilen halklar için HDP’nin başarılı çıkmasını istiyorum. Selahattin Demirtaş çok değerli bir insan. Herkes mutlaka sandık başına gitmeli ve barajları yıkmalıyız. Bu yüzden de benim oyum HDP’ye.

OZAN TEMELİ: Bu bizim için çok önemli bir seçim ve tam bıçak sırtıdır. Bizler, devrimciler ve demokratlar için, Ortadoğu halkları için çok önemli. Ortadoğu’da mezhepler savaşı çıkartılıyor. DAİŞ gibi korkunç ve azgın bir çete Türkiye devleti tarafından besleniyor, yardım ediliyor. Bundan dolayı bu seçim çok önemli. Kürtler, Türkler ve azınlıklar için de… Mutlaka (HDP)’ye oy vermeli ve barajı aşmalıyız.

RAMAZAN PARLAK: HDP, benim açımdan bölgemiz ve Türkiye için alterntifsiz tek partidir. Bölge derken, Kürdistan halklarından, Türkiye halklarından, o büyük mozaikten bahsediyorum. Özgürlük ve demokrasi için tek çözüm HDP’dir. ‘Oylar HDP’ye, bizler Meclis’e’ diyorum.

VAHİT AZAZİ: HDP’nin mutlaka barajı aşması gerekiyor. Türkiye’nin geleceği için çok çok önemli. Diktatörlüğe karşı, gelecekte Erdoğan’ın başkanlık sistemine karşı tek çaremiz var. O da, HDP’nin barajı aşmasıdır. Çünkü biliyoruz ki, HDP barajı aştığında AKP en az 55-60 milletvekilini (hiç hakkı olmadan) alamayacak. Tek başına iktidar olamayacak. Ben kendim tatildeydim ve gördüm ki, Türkiye’de herkes birşeylerin farkında ve de değişmesini istiyor. CHP’li birçok tanıdıklarım HDP’ye oy vereceğini söylüyordu. Yine biz de diyoruz ki; ‘Oylarımız HDP’ye’.

ÖZCAN SEÇİLMİŞ: Kürtlerin ve halkların Meclis’te daha fazla temsilcileri olsun istiyorum. Buradan herkese sesleniyorum; Gelin HDP’ye oy verin. HDP demek, gençlik demek.

http://www.firatnews.com/

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün