Türkiyeden Haberler

Aleviler Oy Vermek Yetmez Şiarıyla Halklara Yeni Yaşamı Anlatıyor

HDP’ye, sadece destek vermekle yetinmeyen Aleviler, partilerinin güçlü bir şekilde Meclise taşınması için kendi çabalarıyla yürüttükleri seçim çalışmasıyla “Yeni Yaşam” çağrısını ev ev dolaşarak anlatma görevini de üstlendi.
7 Haziran seçimlerine sayılı günler kala HDP’ye dönük destek açıklamalarında bulunan birçok kesim, sadece destek açıklamasıyla kalmayıp, partinin başarısı için kolları sıvayarak harekete geçti. Bu kesimlerden biri Demokratik Alevi Derneği (DAD) öncülüğündeki Alevi yurttaşlar. İzmir, Ankara, Mersi, Adıyaman ve İstanbul’da stantlar açıp, ev ziyaretleri gerçekleştirerek Alevilere sorunlarının çözümü için HDP’ye destek olmaları çağrısında bulunan DAD üyeleri, yine HDP’nin “Yeni Yaşam” çağrısını topluma taşımak misyonunu yerine getirme uğraşında.

DAD üyeleri İstanbul’daki çalışmalarını Alevi yurttaşların yoğun olarak yaşadığı Gazi Mahallesi, Bahçelievler, Alibeyköy ve Tuzla gibi birçok yerde aktif olarak sürdürüyor.
Gazi Mahallesi’nde açılan stantta görev alan Alevi yurttaşlar, gündüzleri stant çalışması yaparken, akşam saatlerinde de Alevi yurttaşların evlerini ziyaret ederek HDP’nin seçim beyannamesini anlatıp, üzerinde tartışıyor.

Sadece destek yetmez çalışmak da lazım

DAD yöneticililerden Yayla Tekgül, Aleviler olarak HDP’yi sadece desteklemekle kalmayarak özellikle Alevilerin yoğun yaşadıkları farklı bölgelerde, 15 günden bu yana seçim çalışması yürüttüklerini söyledi. HDP’yi Alevilerin umudu olarak gördüklerini belirten Tekgül, yaptıkları çalışmalarda özellikle CHP’ye oy veren Alevilerden HDP’ye büyük oranda kayma olduğunu ifade etti.

i-1-20150527105734.jpg

Tekgül, Avrupa’daki oy kullanma süresinin 30 Mayıs’ta sona erecek olmasına da dikkat çekerek, Avrupa’daki Alevi yurttaşlara, Alevilerin sorunlarının çözümü ve Alevilerin Meclis’te temsil edilebilmesi için sandığa giderek HDP’ye oy vermelerini istedi.

Stantta seçim çalışması yürüten Alevi yurttaşlardan birisi de Avrupa’da oyunu kullanmasının ardından İstanbul’a seçim çalışmalarına katılmaya gelen Hatice Özçelik. Aradıkları her şeyi HDP’de bulduğu için desteklediğini belirten Özçelik de Tekgül gibi Avrupa’da yaşayan başta Aleviler olmak üzere tüm yurttaşların sandığa giderek HDP’yi destekleme çağrısında bulundu.

‘Alevilerin özgür eşit geleceği için HDP’

Hem bir Alevi hem bir kadın olarak, HDP’nin Meclis’e girmesinin kendisi için büyük önem taşıdığını belirten Serap Aras da DAD öncülüğünde yapılan seçim çalışmalarına dahil olanlardan. Temas ettikleri yurttaşların HDP’nin seçim beyannamesini dinlemelerinin ardından çok olumlu tepkiler verdiklerini belirten Aras, Alevi yurttaşlara “Alevilerin özgür eşit geleceği için mutlaka sandığa gidin HDP’ye oy verin” sözleriyle seslendi.

i-2-572.jpg

Alevilerin yaşam biçiminin HDP’de kendini ifade ettiği için çalıştığını belirten Haşim Aktaş isimli yurttaş ise HDP’nin sadece Aleviler için değil, tüm ezilen halklar ve inançların özgür geleceğini inşa edebilmesi için bir alternatif olduğunu dile getirdi. DAD yöneticilerinden Ali Şeker de inançlarından dolayı dışlananlara ve tüm halklara hitap ettiği için HDP’yi destekleyip, güçlü bir şekilde Meclise girmesi için çalıştıklarını söyledi.

‘HDP, Türkiye’deki var olan faşist algıyı çatlatacak’

Yine seçim çalışmalarında yer alan Arzu Erdoğan da “Yeni Yaşam” çağrısını diğer tüm seçmenlere de anlatmak için bu çalışmayı yürüttüklerini dile getirdi. HDP’nin Türkiye’de var olan faşist algıyı çatlatacağına dikkat çeken Erdoğan, “Bu kritik süreçte sadece oy vermek yetmez ırkçı iktidardan, milliyetçi uygulamalardan rahatsız olan tüm yurttaşlar sorumluluklarını yerine getirerek HDP’yi meclise taşımak için kolları sıvamalı” dedi.

http://www.yuksekovahaber.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün