Avrupadan Haberler

Alevi Bektaşi Derneği 20. Yılını Kutladı

Duisburg Alevi Bektaşi Kültür Merkezi, Wesel Niederrheinhalle’de 20. kuruluş yıldönümünü kutladı.

Duisburg Alevi Bektaşi Kültür Merkezi, Wesel Niederrheinhalle’de 20. kuruluş yıldönümünü kutladı. Kutlamaya CHP Genel Başkan Yardımcıları ve Kuzey Ren-vestfalya eyaletinden çok sayıda insan katıldı.

Etkinlikte konuşan Dernek Başkanı Niyazi Şahin, “AKP’nin baskıcı soygun düzenine karşı birlikte demokrasi mücadelesi verilmesini” istedi. Türkiye’nin farklı bir noktaya doğru gittiğini söyleyen Şahin, “Ya demokrasi, özgürlük, hukuk düzeni ya da barbarlık kazanacak. Aleviler eşit vatandaş olmak istiyor. Almanya’da Aleviler eşit yurttaş.” ifadesini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Urhan Şenatalar ise, AKP’yi otoriter bir rejim kurmakla suçladı. Şenatalar şöyle konuştu: “2002 yılında Avrupa Birliği ile olumlu adımlar attı, 17 Aralık günü havai fişeklerle bu günü kutladı. Zamanla kendi iktidarını kuvvetlendirdi. Dolayısıyla ne eskisi gibi liberallerin ne de Hizmet hareketinin desteğine ihtiyaç duyuyor. Kendi başına kendi toplum projesini hayata geçirmeyi planlıyor.” dedi.

Bu projenin Türkiye’yi yüz yıl geriye götüreceğini öne süren Şenatalar, “Siyasi olarak da demokrasiden uzaklaştırıp otoriter bir rejime kurma peşinde. Bütün Türkiye ve Avrupa bunun farkında. Artık Recep Tayyip Erdoğan bir liderle anılıyor. Kimle, Putin’le. İkisi de demokrasiyi çiğneyen, inanmayan, kişiye bağlı bir diktatörlük rejimi kurmak isteyen insanlar.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin önünde bir kritik seçim süreci olduğunu ifade eden Şenatalar, şunları söyledi: “Gezi’ye benzer hareketler Türkiye’de her an patlayabilir. Bu kötü gidişe dur demek için muhalefetin birleşmesi lazım. CHP olarak hukukun üstünlüğüne, yargının bağımsızlığına, kuvvetler ayrılığına inanan bir partiyiz. Türkiye’de demokrasi için ilerlemek istiyorsak, bu ortak zeminde mutlaka buluşmamız lazım.”

Ergenekon, Balyoz davaları sürecinde Hizmet hareketine yakın medya organlarının çok net tavır takınmadığını da öne süren Şenatalar, “Bunu bazı arkadaşlarımız fark etti. Özeleştiri yapıyorlar. Bu özeleştiriler yararlıdır. Ancak yeterli değildir. Bundan sonraki süreçlerde net tavır takınmaları gerekiyor.” ifadesini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş ise “Türkiye giderek hukuk devleti olmaktan çıkıyor. Demokrasiden giderek uzaklaşıyor. Bu hükümet döneminde hukuk devletinden tamamen uzaklaşıyoruz. Hukuk ve yargı sistemi vesayet altına girdi. Kuvvetler ayrılığı yok oldu. Böyle bir düzende hiç kimsenin güvenliği yoktur.” dedi.

Son çıkan makul şüphe yasası ile birlikte herkesin aranabilmesi, sorgulanabilmesi hatta mal varlığına el konulmasının getirildiğini söyleyen Karakaş, “Bunu hukuk devletiyle bağdaştırmak mümkün değildir. Mesleği gazetecilik olan insanlara, işi yazmak olan insanlara böyle bir baskın düzenlenmesi kabul edilemez ve doğru değildir.” ifadelerini kullandı.

http://www.haberler.com/

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün