Türkiyeden Haberler

Roboski Katliamı’nın yıl dönümü için anma eylemleri başladı

Üç yıl önce Roboski’de, TSK’ye ait savaş uçakları tarafından 34 sivilin bombalanarak katledilmesinin yıl dönümünde İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Burdur’da anma eylemleri düzenlendi.

28 Aralık 2011 tarihinde, Şırnak’ın Roboski (Uludere) İlçesi’nde 34 sivilin TSK’ye ait savaş uçakları tarafından bombalanarak katledilmesinin yıl dönümünde, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Burdur’da anma eylemleri düzenlendi. Eylemlerde aradan geçen 3 yıla rağmen faillerin bulunmadığı gibi, soruşturmaya da takipsizlik kararı verildiğine dikkat çekilirken, İstanbul Kadıköy’de ve İzmir Menemen ile Buca’daki anma eylemlerine polis saldırdı.

İSTANBUL

HDP Ümraniye İlçe Örgütü, Roboski Katliamı’nın yıl dönümü nedeni ile Ümraniye Meydan’ında basın açıklaması gerçekleştirdi. “Roboski’nin hesabını soracağız, unutursak kalbimiz kurusun” yazılı pankartın açıldığı açıklamada, konuşan HDP İl Yöneticisi Recep Yılmaz, Roboski Katliamı’nın sorumlularının yargı önüne çıkarılması gerekirken, Roboski için adalet isteyen Roboskili ailelere davalar açıldığına dikkat çekti. Yılmaz, katliamın sorumluları olan asker, sivil, bürokrat ve siyasetçilerin halen korunduğuna işaret etti.

Gaziosmanpaşa’da meşaleli yürüyüş

HDP Gaziosmanpaşa İlçe Örgütü ise katliamın yıl dönümü nedeniyle Karayolları’ndan Yeni Mahalle’ye meşaleli yürüyüş gerçekleştirdi. “Roboski’den Soma’ya hesap soracağız” yazılı pankartların açıldığı yürüyüşte, Roboski’de yaşamını yitiren 34 yurttaşın fotoğrafları ve PKK, KCK bayrakları taşındı. Sloganların atıldığı yürüyüşün ardından konuşan HDP Gaziosmanpaşa İlçe Eş Başkanı Yaşar Arat, sadece Roboski, Dersim ve Maraş’ın değil, iş cinayetleri ve kadın cinayetlerinin hesabı sorulmadan demokrasi, barış ve özgürlüğün sağlanamayacağının bilincinde olduklarını ifade etti. Açıklamanın ardından kitle sloganlar eşliğinde dağıldı.

roboski-katliami

Sancaktepe’de geniş katılımlı yürüyüş

Sancaktepe’de de HDP, ESP, DHF, AKA-DER, Partizan, Munzur Kültür Derneği ve EMEP’in de aralarında bulunduğu gruplar, Sarıgazi Cemevi önünde biraraya gelerek Demokrasi Caddesi’ne yürüyüş gerçekleştirdi. Sloganlarla yürüyen kitle, yürüyüşün sonunda Maraş ve Roboski’de katledilenler anısına saygı duruşunda bulundu. Yapılan açıklamada ise aynı devlet ve hükümet zihniyetinin Kobanê’de IŞİD çetelerinin vahşetini açık bir şekilde desteklediğine dikkat çekti.

Beyoğlu’nda da kitlesel yürüyüş

HDP Beyoğlu İlçe Örgütü ise Hacı Ahmet Parkı’ndan DBP il binasına yürüyüş düzenledi. “Ağıtlar Kürtçe olunca dünya sessiz kalıyor, Roboski için Adalet” pankartının açıldığı yürüyüşe katılan yüzlerce yurttaş sık sık, “Roboski’ yi unutma, unutturma” ve “Katil devlet hesap verecek” sloganları attı. Yürüyüşün ardından kitle adına basın açıklamasını okuyan HDP Beyoğlu İlçe Eş Başkanı Rukiye Demir, “Roboski’nin sorumluları bulununcaya ve yargılanıncaya kadar tüm alanlarda mücadele vermeye devam edeceğiz” dedi.

Açıklamanın ardından eylem son buldu.

Kadıköy’de polis saldırısı

Demokratik Yurtsever Öğrenci Meclisi (DEMYÖM), Roboski Katliamı’nın yıl dönümü nedeni ile Kadıköy’de yürüyüş düzenledi. HDP Kadıköy İlçe Örgütü binası önünde bir araya gelerek, Kadıköy çarşısında yürüyüş gerçekleştiren gençler, buradan Altıyol Meydanı’na gelerek açıklama yapmak istedi. Bu sırada kendilerine hakaret eden ırkçı bir kişiye müdahale eden gençler, saldırganı alandan uzaklaştırırken, polis saldırısı gerçekleşti. Polisin plastik mermili saldırısına taşlar ile karşılık veren gençler, bir süre çatıştıktan sonra dağıldı.

ANKARA

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Roboski Katliamı’nın yıl dönümünde Yüksel Caddesi’nde açıklama düzenleyerek, faillerin açığa çıkarılmasını talep etti. “Zamanın durduğu acının derinleştirdiği yer Roboski’yi unutturmayacağız affetmeyeceğiz” pankartının açıldığı eylemde sık sık sloganlar atıldı. Burada konuşan HDK, Ankara Gençlik Meclisi Üyesi Alican Uçancan, Roboski Katliamı’nın üzerinden geçen 3 yıla rağmen katliamı yapan kişilerden hesabın sorulmadığını anımsattı.

AKP hükümetinin katliamın sorumlusu ve suç ortağı olduğuna vurgu yapan Uçancan, “Devleti, yaşananların bir katliam olduğunu kabul etmeye, sorumlu ve faillerin yargı önüne çıkarılması için üzerine düşen görevi yapmaya davet ediyoruz” dedi.

Öte yandan Tiyatroj ekibi de Roboski’yi anlatan tiyatro gösterimi düzenledi.

İZMİR

İzmir’de HDP Karşıyaka İlçe Örgütü öncülüğünde Karşıyaka Metro İstasyonu önünde bir araya gelen çok sayıda yurttaş, Çarşı girişine kadar yürüdü. Siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de katıldığı yürüyüşte, “Ji birkırına Roboski ihanet’e” ve “Roboskiyi unutmak ihanettir” yazılı pankartlar taşınarak, sloganlar atıldı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından konuşan HDP üyesi Yağmur Çetindere, katliamın üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen AKP hükümetinin, “Geçiş yoluydu, eylem istihbaratı vardı” diyerek katliamın üzerini kapatmaya çalıştığını belirterek, vahşetin üzerine kapatmaya çalışmanın insanlığa sığmadığını söyledi. Açıklama “Şehid namırın” sloganlarıyla sona erdi.

Öte yandan Menemen’in Asarlık Mahallesi’nde Roboski’de katledilenleri anmak amacıyla toplanan bir grup yurttaş, mahallede yürüyüş düzenlemek istedi. “Roboski katliamını unutma” pankartı ile yürüyüşe geçen gruba polis, gaz bombası ile saldırdı. Kısa süreli gerginliğin ardından grup, “Roboski’yi unutma unutturma” sloganları ile eylemlerini sonlandırdı.

İzmir’in Buca ilçesinde çok sayıda yurttaş anma için HDP Buca İlçe Örgütü önünde bir araya geldi. Grubun açıklama yapmasına engel olan polis, kitleye biber gazı ile saldırdı. Saldırı sonucu 20 kişi gözaltına alınarak İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

ADANA

Adana’nın Şakirpaşa semtinde HDP Seyhan İlçe Örgütü’nün çağrısı ile toplanan yüzlerce kişi Roboski Katliamı’nda katledilen 34 sivil yurttaş için açıklama yaptı. “Roboski’yi unutmadık unutturmayacağız” pankartının açıldığı açıklamada, “Roboski’nin katili AKP hükümeti” ve “Roboski’yi unutma unutturma” sloganları atıldı. Kitle adına açıklamada bulunan HDP Seyhan İlçe Eş Başkanı Hüseyin Beyaz, Roboski Katliamı’nın AKP’nin gerçek yüzü olduğunu ifade ederek, katliamın sorumlularından hesap sorulmasını istedi.

Yüreğir’de ise HDP İlçe Örgütü’nün çağrısı ile toplanan yüzlerce yurttaş meşaleli yürüyüş gerçekleştirdi. “Roboski’nin hesabı sorulsun” pankartının açıldığı yürüyüşte kitle, “Katil devlet hesap verecek” ve “Biji berxwedana Kobanê” sloganları attı.

İHD Adana Şubesi tarafından şube binasında düzenlenen toplantıda konuşan Şube Eş Başkanı İlhan Öngör ise katliam ile ilgili açılan soruşturmanın takipsizlik ile sonuçlandığını hatırlatarak, soruşturma yapan kurum ile katliamı gerçekleştiren kurumun aynı olduğuna dikkat çekti. Öngör, katliamın hesabının sorulması gerektiğine dikkat çekerek, “Roboski’yi savunmak insan olmaktır” dedi.

BURDUR

Burdur da ise üniversite öğrencileri Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelerek katliamı kınadı. Çevredeki yurttaşların da destek verdiği açıklamada, “Maraş’tan Roboski’ye hesap sormaya” pankartı açıldı. Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunulmasının ardından katledilen 34 sivilin isimleri okundu ve “Burada” denildi. Katliamın faillerinin bulunması çağrısının yapıldığı eylem, katledilenler arasında bulunan Salih Encü’nün mektubunun okunmasının ardından sloganlar eşliğinde son buldu.

Kaynak: Dicle Haber Ajansı

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün