Türkiyeden Haberler

Madımak sanıklarının kırmızı bültenini kaldırmak istediler

Madımak Katliamı ana davasının zaman aşımına uğratılmasının ardından, yeni bir karartma hamlesi de İçişleri Bakanlığından geldi. Üç firari sanık hakkında devam eden davada, bakanlık sanıklar hakkında çıkarılan kırmızı bülten kararını zaman aşımı bahanesiyle kaldırmak istedi.

Madımak Katliamı’nın 3 firari sanığı hakkında devam eden davanın 3. duruşması Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Dün görülen duruşmada, İçişleri Bakanlığının, Adalet Bakanlığı aracılığıyla, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na 3 firari sanık hakkında çıkarılan kırmızı bültenin zamanaşımı nedeniyle kaldırılacağı yönünde yazı gönderdiği ortaya çıktı.

Adalet Bakanlığı tarafından Başsavcılığa gönderilen yazıda İçişleri Bakanlığının bilgi talebinde bulunduğu belirtildi. Yazıda şu ifadeler yer aldı: “İçişleri Bakanlığının bahsi geçen yazısında, İnterpol Genel Sekreterliğinden alınan bir yazıya atfen, anılan kırmızı bültene konu olan suçun ceza zamanaşımı süresinin, 26 Aralık 2014 tarihinde dolacağı, yeni zamanaşımı tarihi olup olmadığı hususunun 6 ay içerisinde (22 Aralık 2014 tarihine kadar)  iletilmemesi halinde söz konusu kırmızı bültenin İNTERPOL veri tabanından silineceğinin bildirildiği belirtilerek, zamanaşımı tarihinde bir değişiklik olup olmadığı ile olması halinde yeni zamanaşımı tarihinin 22 Aralık 2014 tarihine kadar bildirilmesi talep edilmiştir.”

MAHKEME: İVEDİLİKLE ARAYIN

Başsavcılık aracılığıyla Adalet Bakanlığı’na yanıt veren mahkeme heyeti ise zamanaşımının 2023 yılında dolacağını belirterek aramanın ve yakalama işleminin ivedilikle yapılmasını istedi. Yanıtta, 765 sayılı Türk Ceza Yasası’nda anayasal düzene karşı işlenen suçlara ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildiği, bu nedenle zamanaşımının 30 yıl olduğuna dikkat çekildi. Öte yandan davayı ilk olarak yürüten eski Özel Yetkili  11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2014 yılı Aralık ayında  davanın zamanaşımına uğrayacağı  öngörüsünde bulunulmuştu.

BAKANLIK SORUMLULUĞU ÜZERİNDEN ATTI

Davada Adalet Bakanlığı, Suudi Arabistan’da olduğu jandarma tarafından daha önce kesinleştirilen Murat Karataş’ın ifadesinin telekonferans yoluyla alınması talebine karşılık ise mahkemeye ilginç bir yanıt gönderdi. Bakanlık, “Karataş’ın adresinin tespiti talebinin bakanlığımız aracı kılınmaksızın, doğrudan Emniyet Genel Müdürlüğü İnterpol Dairesi Başkanlığı’na iletilmesi gerekmektedir.” dedi.

NE OLMUŞTU?

Sivas Madımak ana davasının zamanaşımı nedeniyle düşürülmesinin ardından üç firari sanık Murat Karataş, Eren Ceylan ve Murat Sonkur’un yargılandığı başka bir dava ortaya çıkmıştı. Dava sürecinde sanıkların yurtdışında olduğu ve yakalanmaları talep edilmiş, haklarında kırmızı bülten çıkarılmıştı. Sanıkların yurtdışında oldukları ise Jandarma Genel Komutanlığı ve İNTERPOL’un araştırmaları neticesinde kesinleştirilmişti.

www.evrensel.net

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün