Türkiyeden Haberler

Mersin’de Emek ve Demokrasi Platformu’ndan Işid Tepkisi

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri, IŞİD’in Suriye’nin Hama kentinde Alevi köyünü basıp 40 sivili öldürmesini protesto etti.

Merkez Akdeniz İlçesi’nde bulunan Özgür Çocuk Parkı önünde bir araya gelen yaklaşık 150 kişiye CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı da destek verdi. Eylemciler, ‘Dün Şengal, Kovane, Humus, bu gün Hama, Mabuja. IŞİD’in katliamlarına sessiz kalma’ yazılı pankart açarak yolu trafiğe kapadı.

Grup adına açıklama yapan Yusuf Kaya, IŞİD’in Hama’ya bağlı Mabuja’daki köyü basıp Alevi Arap oldukları için 40 vatandaşı katlettiğini ileri sürerek, “Bu cinayet şebekesinin katlettiği sadece Şiiler, Türkmenler, Araplar, Asuriler değil. O coğrafyada katledilen bütün insanlıktır. Sıkılan her kurşun, kesilen her boğaz, tecavüze uğrayan her kadın, insanlık onuru adına tecavüze maruz kalıyor. Bu nedenle, Ortadoğu haklarının kardeşçe bir arada yaşaması için, herkesin kendini özgürce ifade edebildiği demokratik bir rejim gelene kadar Ortadoğu hakları ile dayanışma içerisinde olacağız. AKP’nin bölgede uyguladığı politikalara karşı çıktık, çıkacağız. O bölgenin mezhep eksenli, erkek kimlik eksenli her olayı sadece bölgeye daha fazla gözyaşı ve acı getirecektir. İnsanlığa karşı suç işleyen bu cinayet şebekelerine karşı, halkların kendi geleceğine karar verdiği bir Ortadoğu için mücadele etmeye devam edeceğiz”dedi.

Açıklamanın ardından bir süre slogan atan eylemciler, olaysız dağıldı.

http://www.haberler.com/

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün