Türkiyeden Haberler

Alevi dedeleri ve anneleri,’AKP demokratik güç birliği ile gidebilir’

AKP zihniyetinin Alevileri yönetme yetkisinin olmadığını söyleyen Alevi dede, pir ve anneleri, AKP’nin demokratik güç birliğiyle gidebileceğini söyleyerek, HDP’ye oy verme çağrısında bulundu.

Farklı inançları, dilleri, kültürleri kucaklayan HDP’ye bir destek de Alevi dedeleri ve annelerinden geldi. AKP’nin yaptığı zulümlerin çekilmez bir noktaya ulaştığını söyleyen Alevi dede ve anneleri, 1 Kasım seçimlerinde herkesin elini vicdanına koyup öyle sandığa gitmesi gerektiğini söyledi. Bu coğrafyada yaşayan bütün halkların bir araya gelmesi gerektiğini ifade eden Alevi dede ve anneleri, AKP’nin ancak bu ele ele duruşla gideceğini dile getirdi.

‘AKP demokratik güç birliği ile gidebilir’

Günümüzde Kerbela trajedisinin hala yaşandığını söyleyen Alevi dedesi Mahir Şahin, gerilla mezarlıklarının, cami ve cemevi bombalanmalarını hatırlattı. AKP’nin tıpkı Yezid gibi herkese boyun eğdirmek istediğini ifade eden Şahin, bu anlayışa karşı halkların bir araya gelmesi gerektiğini söyledi. Böylesi biraradanlıkla AKP’nin gideceğini dile getiren Şahin, “AKP, muhakkak gitmeli. Çünkü, kendisinden yana olmayan, kendisi gibi düşünmeyen, kendisi gibi yaşamayan, yemeyen, içmeyen, giymeyen herkesi düşman olarak görüyor. Dolayısı ile AKP ve onun etrafındakiler ancak, demokratik güç birliği ile gidebilir. O nedenle de oy verirken herkes vicdanını eline koymalıdır” diye konuştu.

‘Bu zihniyetin bizi yönetme yetkisi yoktur’

Sevginin, barışın ve kardeşliğin olmadığı bir yerde olmayacaklarını söyleyen Alevi piri Aziz Güler de, kutsal mekânlara saldıran, halklara zulüm yapan, insanları katledip yerlerde sürükleyen zihniyetin kendilerini yönetme yetkisi olmadığını söyledi. Güler, “AKP hükümeti geldiği günden bu yana insanları devamlı dilinden, dininden, ırkından, mezhebinden, cinsiyetinden, renginden dolayı ayırt edip birçok hakaretlerde bulundu. Cemevlerimize ‘Cümbüşevi’ dedi semahlarımıza ‘Dans’ dedi, ibadethanelerimiz kapatıldı. Biz o yüzden AKP’ye ilk günden bu yana karşıyız. Şimdi de bu yaptıkları zulümler yetmiyormuş gibi en kutsal mekânlarımız olan mezarlıklarımıza, cemevlerimize saldırıyor. Bu gün Kürdistan bölgesinde insanlara zulüm yapıyor, hakaret ediyor, katledip, ölülerini yerlerde sürüklüyor. Dolayısıyla böyle bir zihniyetin bizi yönetme yetkisi yoktur. Yaşam özgürlüğü, inanç özgürlüğü kalmadı. Böylesi bir hükümeti nasıl isteyebilirim” şeklinde konuştu.

‘Yeter artık Tayyip gitsin’

AKP’nin savaşına ve Alevilere dönük ötekileştirmelerine karşı olduğu için oyunu HDP’ye vereceğini söyleyen Alevi annesi Nuran Atmaca, AKP’nin ırkçı bir parti olduğu için gitmesi gerektiğini söyledi. Atmaca, “Camiye saldırdığı için Gezi parkındaki insanlara ceza veriliyor. Dersim’de cemevi yıkılırken, oradaki mezarlar harap edilirken kendi medyası en ufak bir ses çıkarmıyor, görmüyor. Bunun için gitmeli, ayrım yaptığı için gitmeli, bu gün ilkokulda ikinci sınıflara bile Arapça dersi getireceğini söylüyor. Herkesin inancına, dinine, giyimine karışmasın, artık gitsin, artık gitsin; çaldı, çırptı. Yeter artık gitsin, artık Tayyip’i görmeye tahammül edemiyorum” ifadelerini kullandı.

“Artık analar ağlamasın, kanlar dökülmesin” diyen Alevi annesi Elif Akyol da, “Biz Analar diyoruz ki, artık gençler ölmesin, analar ağlamasın, kanlar dökülmesin bu yüzden oyumuz HDP’ye” dedi.

DİHA

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün