Türkiyeden Haberler

İl İl Sivas Katliamı’nın 22.Yıl Yıldönümü İçin Anma Gösterileri 2

Sivas Katliamı’nın 22.Yıldönümünde Türkiye’nin çeşitli illerinde anma gösterileri devam ediyor.

KOCAELİ-DERİNCE

Sivas Katliamını Anma Platformu tarafından dün bir yürüyüş yapılarak Sivas Katliamında öldürülen 35 kişi anıldı.

Sivas Katliamını Anma Platformu tarafından Sivas Katliamının 22’inci yıl dönümü nedeniyle yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüş Yolu başında toplanan kalabalık sloganlar eşliğinde Cumhuriyet Parkı’na kadar yürüdü. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı yürüyüşte ‘Sivas’ı yakanlar AKP’yi kuranlar’ şeklinde AKP aleyhine sloganlar atıldı. Yürüyüşe bazı STK’lar, siyasiler ve vatandaşlar katıldı.

İSTEKLERİNİ SIRALADI

Cumhuriyet Parkı’nda toplanan grup adına basın açıklamasını Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Derince Şube Başkanı Hüseyin Gülseven okudu. Gülseven, Sivas olaylarının üzerinden 22 yıl geçmesine rağmen hala aydınlatılmadığını söyleyerek, “Cem evleri yasal statüye kavuşturulmalıdır, zorunlu din dersleri kaldırılmalıdır, Diyanet İşleri Başkalığı kapatılmalıdır, Alevi köylerine cami yaptırma uygulamasına son verilmeli, Alevi köylerindeki imamlar geri çekilmelidir” diyerek isteklerini sıraladı. Platform üyeleri yürüyüşün ardından çalınan ezgiler eşliğinde duygulu anlar yaşadılar. http://www.kocaeligazetesi.com.tr/

————————————————————————————————————————————

AYDIN-DİDİM

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta meydana gelen ve 33 kişinin hayatını kaybettiği olayların 22. yıl dönümünde Didim 2 Temmuz Platformu öncülüğünde yürüyüş düzenledi. Katılımın yoğun olduğu yürüyüş Kent Meydanında sona erdi.

Aralarında Siyasi parti, sendikalar ve Sivil toplum kuruluşlarının yer aldığı Didim 2 Temmuz Platformu Sivas’ta meydana gelen ve 33 kişinin hayatını kaybettiği olayların 22. yıl dönümünde yürüyüş gerçekleştirdi. Dün saat 17:30’da Didim Cem evi önünde başlayan yürüyüş Selanik Caddesi, Cumhuriyet Caddesi ve Atatürk Bulvarı üzerinden devam edip, Kent Meydanında sona erdi. Sloganların atıldığı ve afişlerin taşındığı yürüyüş esnasında polis güvenlik önlemi alırken, Kent Meydanında sona eren yürüyüş sonrasında Sivas’ta hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu. Ardından Sivas’ta yaşananlarla ilgili duygu ve düşünceler dile getirildi.

“CEM EVİNDEN PANEL VE KONSER”

Anma etkinlikleri kapsamında Didim Alevi Bektaşi Kültür Merkezi ve Cem evi derneği aynı gün Sivas’ta meydana gelen ve 33 kişinin hayatını kaybettiği olayların 22. yıl dönümünde bir panel düzenledi. Panelde konuşan Haluk Gerger Sivas olaylarının unutulmaması gerektiğini belirterek “Biz genel seçimlerde bir badire atlattık. Tek adam faşizmine giden ve rejim değişikliğine giden durum engellendi. Ben bu konuda ben korkuyordum ama korkulan olmadı. Siz bu süreçte büyük bir tehlike atlattınız. Aleviliğe karşı Sivas ve Maraş olayları bunun en somut gösterisi; tabii bu tür olayları sadece mezhepsel ve dinsel bağnazlığa bağlanamaz. Bunun içinde toplumsal ve tarihsel şeylerde var “dedi. Anma etkinliklerin son bölümünde Didim Cemevi bahçesinde konser düzenlendi. Konserde Grup İsyan Ateşi, sevilen parçalarını seslendirdi.www.54haber.com

————————————————————————————————————————————

ELAZIĞ

PSAKD Elazığ Şubesi, Sivas katliamında yaşamını yitirenleri meşaleli yürüyüşle anarak, Laiklik bahaneleri ile inançların yok sayılarak, tek tipleştirilmeye çalışıldığını belirtti.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Elazğı Şubesi, Madımak Oteli’nde katledilenleri meşaleli yürüyüşle andı. Yürüyüşe, Munzur Kültür Derneği, HDP, EMEP, ESP ve İHD’nin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Yıldızbağları Mahallesi’nde bir araya gelen yüzlerce yurttaş, “Katil devlet halka hesap verecek” sloganı eşliğinde Fevzi Çakmak Mahallesi’ne doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüşün ardından açıklamayı yapan Alevi Dedesi Mustafa Genç, Alevilerin Cumhuriyet’ten bu yana katliamlara uğradığını belirterek, Mustafa Kemal döneminde alt yapısı hazırlanmadan getirilen laikliğin gerçek laiklikle hiçbir ilgisinin bulunmadığını söyledi. Genç, “Laiklik bahaneleri ile bu ülkede bütün inançları yok saydılar. Tüm farklı inanç grupları yok sayıp tek tipleştirmeye çalıştılar” dedi.

Açıklamanın ardından katliamı anlatan sinevizyon gösteriminden sonra anma sona erdi.  http://www.yuksekovahaber.com/

————————————————————————————————————————————

İZMİR-BAYRAKLI


Bayraklı Belediyesi, 22 yıl önce Sivas’ta Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu ölen 35 kişi için Dünya Barış Anıtı’ndaki Sivas Anıtı önünde anma programı düzenledi. Anma töreninde konuşan Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, “Yaşananlar diri kalsın, unutulmasın diye 2 Temmuz’da katledilen canları anıyoruz. Biz onları unutmadık. Onları unutmadığımız için en diri savaşı Bayraklı’da veriyoruz” dedi.
 Anma törenine Başkan Karabağ’ın yanı sıra, CHP Bayraklı İlçe Başkanı Cemalettin Alper, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Duygu dolu anların yaşandığı anma töreninde konuşan Başkan Karabağ, “Her sene Uğur Mumcu’yu anıyoruz. Katledilen Atatürkçü, laik bilim insanlarını ve diğer insanları anıyoruz. Sivas’ta katledilen kardeşlerimizi anıyoruz. Ama bugünlerde sınırımızın ötesinde çok daha vahşi olaylar yaşanıyor. Ve bizi yönetenler, dünya tarafından ‘siz destekliyorsunuz’ iddiası ile suçlanıyorlar. İşte ben o zaman kendimizi sorguluyorum. Biz ilerici, yurtsever, devrimci, cumhuriyetçi, demokrat, laik diye kendini tanımlayan insanlar yeterince çaba gösteremedik. Gücümüzü böle böle bu noktalara geldik. Zaman zaman Alevi-Sünni, zaman zaman sağcı-solcu, zaman zaman da Türk-Kürt diye bu ülkeyi birbirine kırdıran emperyalist dünyanın oyuncağı olmuş iktidarlar bizi yönetiyor. Ben bunları söyleyeyim de sonra gelsin birileri bizi eleştirsin. Bizim insanımızı demokratik yollarla iktidarı değiştirmesinin önünü kapatmak için yoksullaştırdılar. 12 Eylül’den beri yoksul bir kitle yaratıldı” dedi.
Başkan Karabağ, ülke genelinde kaymakamlıklara kayıtlı 13 milyon ihtiyaç sahibi vatandaş olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Bayraklı’da 18 bin 900, Kaymakamlığa kayıtlı fakir aile var. Bu insanları önce yoksullaştırdılar sonra oylarını aldılar. Bugün bu iktidarı ayakta tutan budur, yoksulluk. Bu bugün hazırlanmadı. 12 Eylül 1980’den beri hızla hazırlandı. Ve bugünlere getirildi. Bayraklı’da şunu söyleyeyim bütün çelmelere rağmen bütün karşı duruşlara ve kişisel olarak şahsıma yapılan saldırılara rağmen bu seçimde yüzde 40 oyla Atatürkçü bir parti birinci çıktı. İşte bütün mesele bu. Bayraklı Atatürk’ün, laikliğin, cumhuriyetin, Türk Bayrağı’nın kalesi olmaya devam edecek. Bayramlarda bunu unutturmayacağız. İnsan yakmanın dinle imanla haysiyetle alakalı olmadığını yavrulara çocuklara ve diğerlerine anlatacağız. Camileri de biz temizleyeceğiz, cem evlerine de biz bakacağız. Bütün bunları ilçemizin ve halkımızın mutluluğu adına yapmaya devam edeceğiz. 2 Temmuz’ları bu katliamları anıyoruz. Yaşananlar diri kalsın, unutulmasın diye bunu yapıyoruz. Biz onları unutmadık. Onları unutmadığımız için en diri savaşı Bayraklı’da veriyoruz.” Başkan Hasan Karabağ konuşmasının ardından anıt etrafında plakalara isimleri yazılı 35 kişi için tek tek kırmızı karanfil bıraktı.
http://www.yeniasir.com.tr/
————————————————————————————————————————————
 MUĞLA-BODRUM
Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde düzenlenen etkinliklerde Sivas Olaylarının 22’inci yıldönümü, semah gösterisiyle anıldı. Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği tarafından Bodrum Belediye Meydanı’nda düzenlenen etkinliğe, yaklaşık 200 kişi katıldı. Dernek üyesi İlhan Özçelik ve eşi Fatoş Özçelik, türküler seslendirdi. Ardından Cem Özkan’ın seslendirdiği türküler eşliğinde semah gösterisi yapıldı.
Anma etkinliğine katılanlar ‘Zulme ve zalime karşıyız’, ‘Pir Sultanlar ölümsüzdür’, ‘Unutmadık’, ‘2 Temmuz Evrensel anma günü olsun’, ‘Sivas’ın ışığı hiç sönmeyecek’ ve ‘İnsanlık suçu unutulamaz’ yazılı dövizler taşıdı. Madımak Oteli’nde yaşamını kaybedenlerin adı hep bir ağızdan ‘burada’ diyerek okundu. Ellerindeki karanfiller ve mumlar, oluşturulan çembere kondu.
Basın açıklamasını yapan Dernek üyesi Çiçek Bozoğlu, “Yitirdiğimiz canları anmak ve onları katleden zihniyeti kınamak için bulunuyoruz. Bozuk düzende sağlam çark olmaz diyen, haksızlığa ve zulme başkaldıran Pir Sultan Abdal’ı asan ve astıran zihniyet, bundan 22 yıl önce Sivas Madımak Oteli’ne Pir Sultan Abdal’ı anmak için giden 35 insanımızı diri diri yakmış ve bu yanışı seyretmiştir. Geçen bu 22 yıl boyunca yüreğimize düşen acı hiç dinmemiş; maalesef bu acıyı dindirmek için gerekenler de yapılmamıştır.
Sadece Alevilere karşı değil, insanlığa karşı işlenmiş olan bu insanlık suçu unutturulmaya çalışılmış, arkasındaki zihniyet gerektiği gibi sorgulanmamış, ortaya çıkan katillerin bir kısmı bulunamamış, bulunan katillerle ilgili açılan davalar da zamanaşımına uğratılmıştır. İnsanlık suçu zamanaşımına uğrayamaz. İnsanlık suçu affedilemez. Sivas katliamı bir insanlık suçudur. Sivas’ta işlenen insanlık suçu unutulur mu? Unutulabilir mi? Unutmadık, unutmayacağız” dedi.http://www.e-taraftar.com/
————————————————————————————————————————————
İSTANBUL-SİLİVRİ

Ellerinde meşalelerle yürüyüyen vatandaşlar ‘Madımak’ı unutma unutturma’ sloganları eşliğinde Atatürk Anıtı’na yürüdü.

Silivri Hacı Bektaşi Veli Kültür Vakfı’nın organize ettiği anma etkinliğine CHP, HDP, ÖDP gibi partilerin temsilcileri ile vatandaşlar destek verdi. Akşam saatlerinde Uğur Mumcu Meydanı’nda toplanan kalabalık sloganlar eşliğinde sahildeki Atatürk Anıtına yürüdü.
Yürüyüş esnasında çevredekiler de alkışlarıyla destek oldu. Sivas’ta yaşamını yitirenlerin fotoğrafları dövizlerle taşındı.Gidenlerin ardından türküler söylendi
Etkinlikte yapılan basın açıklamasında 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas Madımak Oteli’nde aralarında yazar ve aydınların da olduğu 37 kişinin yakılarak öldürülmesine yine tepki vardı. Hayatını kaybedenler için sahilde bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Ölenlerin isimleri ‘Burada!’ denilerek tek tek sayıldı. Alevi vatandaşların dini ve sosyal açıdan yaşadıkları sıkıntıları dile getiren basın açıklaması okundu. Ardından kurulan barkovizyonla Madımak Belgesi izlendi. Eren Kaya ve Agah Akkuş ölenlerin ardından sazlarıyla törene katıldı ve türküler söylendi. Kalabalık programın ardından olaysız bir şekilde dağıldı.
http://www.gazetemistanbul.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün