Türkiyeden Haberler

Aliağa Helvacı Cemevi ibadete açıldı

Helvacı Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından İzmir’in Aliağa ilçesi Helvacı Mahallesi’nde yaptırılan ‘Cemevi’ düzenlenen törenle ibadete açıldı.

 

liağa’nın Helvacı Mahallesi’nde yaptırılan Helvacı Cemevi düzenlenen törenle ibadete açıldı.Yapımına 2011 yılında başlanan ve hayırseverlerin katkılarıyla tamamlanan cemevi’nin açılış törenine;  Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, Dernek Üyeleri, Mahalle Muhtarları,  Sivil Toplum Kuruluşları ve siyasi partilerin temsilcileri ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı.Pir Sultan Abdal’ın şiirlerinden dizelerin okunmasıyla başlayan töreninin açılış konuşmasını;  Helvacı Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Şükrü Barut yaptı. Temeli atıldığında bitirilmesine zor gözüyle bakılan cemevi’ni, yaşanan bazı zorluklara rağmen 3 yılda tamamlayıp hizmete açmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Barut, “Alevi’siyle, Sünni’siyle, Kürdiyle, Türküyle birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde cemevi’mizi kurarak bugünlere getirdik. Bu cemevi’nde alevi kardeşlerimizin ne kadar katkısı varsa bir o kadar da Sünni dostlarımızın katkıları vardır” diyerek, cemevi’nin yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti. Cemevlerine ibadethane statüsü verilmediğini hatırlatarak, son dönemde bazı ilçe belediye meclislerinde cemevlerinin ibadethane statüsüne alındığını, ancak cemevlerine ibadethane statüsü veren belediye meclisi kararlarının iptali için yine aynı ilçelerde görev yapan bazı kaymakamların yargıya başvurduğunu anlatan Barut, bu konuda ki üzüntüsünü dile getirdi.Konuşmasının devamında; demokrasi vurgusu yapan Barut, “Alevi, Sünni hepimiz aynı Allah’ın kullarıyız. Görüşlerimiz, düşüncelerimiz farklı olabilir. Ancak karşılıklı saygı çağdaş demokrasilerin olmazsa olmazıdır. Bizlerde bu ülkenin vatandaşı, bu ülkenin evlatlarıyız. Vatandaşlık görevlerimizi yerine getirmek adına bizlerde üzerimize düşen görevleri yerine getiriyoruz.  Biz ayrımcılık istemiyoruz. Biz cemevlerinin yasal statüye kavuşturulmasını istiyoruz. Devletimizin bu yanlıştan er yâda geç döneceğine yürekten inanıyoruz ” dedi. Yapılan konuşmaların ardından cemevinin yapımında emeği geçenlere teşekkür plaketi verildi.

Daha sonra cemevinin açılış kurdelesini dua eşliğinde kesen Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Genel Başkanı Gani Kaplan, cemevinin hayırlara vesile olmasını dileyerek, birlik ve beraberlik içerisinde olunması gerektiğini söyledi.

Açılış töreninin ardından sırasıyla sahne alan sanatçılar; Gani Pekşan, Ali Musa Tunç, Menlan Küçük ve Dertli Divani söyledikleri türkülerle katılımcılara duygulu anlar yaşattı.

Törenin bitiminde ise konuklara pilav, kavurma ve ayran ikram edildi.

www.netgazete.com

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün