Türkiyeden Haberler

Çerkezköy’de Cemevleri İbadethane Sayılacak

Tekirdağ’a bağlı Çerkezköy Belediye Meclisi, ilçede bulunan cemevlerinin ibadethane sayılmasına karar verdi.

Çerkezköy Belediyesi Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın başkanlığında AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öge, Çerkezköy Kent Konseyi Başkanı Serkan Karagöz, Çerkezköy Hacı Bektaş Veli Derneği Başkanı Alevi Dedesi Seyyid Sinan Boztepe ve çok sayıda alevi vatandaşın katılımı ile gerçekleşti. Toplantının ilk gündem maddesinde belediyede münhal bulunan 5 adet kadroda derece değişikliği yapılması konusu görüşüldü. Derece değişiklikleri oy birliği ile kabul edilerek karara bağlandı. Toplantının bir sonraki gündem maddesinde ise Tam Zamanlı Personel çalıştırılması ve ücretlerinin tespitine ilişkin gündem maddesi görüşüldü. 1 adet Şehir ve Bölge Plancısı, 1 adet Harita Mühendisi, 1 adet Harita Teknikeri ve 1 adet Elektrik Teknisyeni’nin çalıştırılması, ücretlerinin de tavan ve taban ücretlerinin ortalamasının alınarak hesaplanması oy birliği ile kabul edildi.

Toplantının bir diğer gündem maddesinde ise Kızılay Derneği Çerkezköy Şubesi ve Türk Hava Kurumu Çerkezköy Şubesi’nin dilekçeleri görüşüldü. Her iki kurumun da belediye hizmet binasında bulunan yerlerinin kira sürelerinin 1 yıl uzatılması talebi, meclisçe oy birliği ile kabul edildi.

Toplantı, Çerkezköy Belediyesi’nin Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği’ne üye olması konusunun görüşülmesi ile devam etti. Çerkezköy Belediyesi’nin Türkiye Belediyeler Birliği ve Marmara Belediyeler Birliği’ne üye olduğunu anımsatan Başkan Vahap Akay, “Şimdi de Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği’ne üye olacağız. Dernek, sosyal demokrat belediyelerin çalışmaları ile ilgili istişarelerde bulunmasına ortam sağlamak amacıyla kuruldu” dedi. Mehmet Soyhan dışındaki Ak Partili meclis üyelerinin çekimser kaldığı gündem maddesi oy çokluğu ile kabul edildi.

Toplantıda daha sonra 2 adet cenaze aracının Büyükşehir Belediyesi’ne devri konusu görüşüldü. Mezarlık ve cenaze işlemlerinin bir elden yapılması amacıyla iki cenaze aracının Büyükşehir Belediyesi’ne devri oy birliği ile karara bağlandı. Toplantının bir sonraki gündem maddesinde ise ilçe sınırları içindeki münferit belediye hisselerinin hisse ortaklarına satışı konusu görüşüldü. Bu gündem maddesi ise oy birliği ile İmar Komisyonu’na havale edildi.

Gazi Mustafa Kemal Paşa Mahallesi 1459 ada 1 parselin sicilinden terkin edilmesine ilişkin gündem maddesinin oy birliği ile İmar Komisyonu’na havale edildiği toplantıda, Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nün ‘Tapu Devri’ konulu dilekçesi de görüşülmek üzere oy birliği ile İmar Komisyonu’na gönderildi.

CEMEVLERİ İBADETHANE SAYILACAK

Toplantının son gündem maddesinde ‘Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi’ konusunun görüşülmesine geçilmeden önce Ak Parti Grubu’nun bahse konu gündem maddesinin gündemden çıkarılmasına yönelik önergesi görüşüldü. Konuyla ilgili söz alan AK Parti Sözcüsü Remzi Garip, “Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi, belediye meclisinin işi değil, haddi de değil. Partimiz 12 yıllık iktidar döneminde bu konuyla ilgili ciddi çalışmalar yapmıştır. Böyle bir sıkıntının olduğu aşikardır. Biz de bu sıkıntının çözümü taraftarıyız. Fakat buna karar vermek bizim işimiz değil. Bizim haddimiz değil” diye konuştu.

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ise “Vatandaşlarımızın müşterek nitelikli ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla her türlü faaliyette ve girişimde bulunmak 5393 Sayılı Kanun’un 15. Maddesi kapsamında yetkimiz dahilindedir. Bu nedenle ‘konuyla ilgili karar almak bizim haddimiz değil’ şeklindeki söylemlerinizi kabul etmiyorum” dedi ve Ak Parti Grubu’nun önergesini meclisin onayına sundu. Önerge oy çokluğu ile reddedildi.

Daha sonra Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi meclisin onayına sunuldu. AK Parti Grubu’nun çekimser kaldığı gündem maddesi oy çokluğu ile kabul edilerek karara bağlandı.

http://www.haberler.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün