Türkiyeden Haberler

Kesilecek zeytin ağacı kalmadıktan sonra yargı yürütmeyi durdurdu!

Manisa’nın Soma ilçesi Yırca Köyü’nde bir gecede altı bin zeytin ağacının kesilmesinin yankıları sürerken, yargıdan telafisi olmayan çok geç bir karar geldi.

Yırca Köylülerinin avukatı Deniz Bayram, termik santrale yaptıkları itirazı değerlendiren Danıştay 6’ncı Dairesi’nin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini söyledi. Bayram, kesilen ağaçlar ve termik santral için gereken bütün hukuki yollara başvuracaklarını açıkladı.

DAnıştay’ın bu kararı, arazi için alınan acele kamulaştırma kararının hukuksuzluğunu da gözler önüne serdi.

Gece yapılan ağaçların kesimine tepki gösteren köylülere jandarma ve güvenlik görevlileri saldırırken, canlı yayına bağlanan YIrca Köyü muhtarı Mustafa Akın gözyaşlarına boğulmuştu.

Üçüncü Havalimanı’nı yapacak konsorsiyumun içinde yer alan ve AKP’ye yakınlığıyla bilinen Kolin Grubu, Soma’nın Yırca Köyünde termik santral için acele kamulaştırma kararını bile beklemeden zeytin ağacı katliamına girişmişti.

Şirketin daha önce de yüzlerce zeytin ağacını kesmesi üzerine Türkiye genelinde tepki gösterilmiş, köylüler nöbet tutmaya başlamışlardı. Köylülere ve eylemcilere Jandarma ve güvenlik görevlileri defalarca saldırmıştı.

birgun.net

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün