Türkiyeden Haberler

Dersim’de Alevilerin ‘Zorunlu Din Dersi’ boykotu

Alevi örgütlerinin tüm Türkiye’de zorunlu din derslerinin kaldırılması amacıyla başlattığı iki günlük okul boykotu, nüfusunun büyük bölümü Alevi olan Dersim’de karşılık buldu. Dersim’de velilerin büyük bölümü öğrencilerini okula göndermezken, boykot kararından haberi olmayan bazı öğrenci velileri de kararı öğrendikten sonra çocuklarını okullardan aldı.

Boykot kararından haberi olmadığını belirten Diren Kaya isimli öğrenci velisi, boykottan haberinin olmadığını, kararı sonuna kadar desteklediğini söyledi. Okul boykotuna eğitim-Sen’in de destek verdiğini kaydeden Eğitim-Sen Dersim Şube Başkanı Hasan Ölgün ise, “Alevi örgütlerinin, demokratik kitle örgütlerinin Türkiye genelinde zorunlu din derslerinin kaldırılması, eğitimde gericileştirme, kadrolaşma, ana dilde eğitim hakkının alınması yönünde almış oldukları bir karar. Bugün ve yarın, 9 ve 10 Şubat tarihlerinde öğrencilerini okula göndermeme, boykot kararı bugün Dersim’de de yüksek katılımla gerçekleşiyor. İnsanlar, yıllardan beri zorunlu din dersini istemediklerini, eğitimin ayrımcı, tek tip, tek ırk, tek din, tek mezhep anlayışına göre olmaması gerektiğini, eşit yurttaşlık ilkelerini, herkesin eşit haklarını alınması gerektiğini belirtmelerine rağmen hükümetler bunda ısrarcılar. Bütün bunlara karşı tüm Türkiye genelinde böyle bir eylemlilikle hükümeti uyarıp dikkatini çekmek, eğitimdeki politikalarını bilimsel, laik, demokratik, anadilde eğitim olması gerektiğini belirten bir eylemdir. Biz Eğitim-Sen olarak bunu destekliyoruz ve 13 Şubat’ta da destek için iş bırakma eylemi yapacağız” diye konuştu.

http://www.milliyet.com.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün