Türkiyeden Haberler

Dersimde HDP Rüzgarı

7 Haziran seçimlerine çok az bir süre kaldı. Dersim’in her köşesinde konuşulan tek konu HDP barajı aşacak mı? Dersim geçmişten bu güne sistem tarafından her türlü saldırıya maruz kalmış ve bunun karşısında başkaldırı ve direnişin sembolü de olmuş bir kent. Saldırıların yanında istihdam alanlarının da hemen hemen sıfıra yakın olmasından dolayı işsizliğin yoğun yaşandığı bir il durumuna getirildi. Hakkari ile birlikte AKP’nin milletvekili çıkaramadığı iki ilden biri olan Dersim, işsizliğin arttığı, doğasının talan edildiği, kültürünün ve inancının yok sayıldığı bir dönemde 7 Haziran seçimlerine gidiyor.

KILIÇDAROĞLU ETKİSİ AZALDI

2011 yılında yapılan genel seçimlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Dersimli olması, başbakan olma beklentisinin empoze edilmesi kenti etkilemiş ve daha çok bu etkinin ağırlığıyla CHP, iki milletvekilliğini de kazanmıştı. Ama o günden bugüne bu etki yok olmamakla birlikte gücünü yitirmeye başladı. 4 yıl önce emek ve demokrasi bloğu seçimden istenen sonucu alamamış olsa da geçen süre içerisinde yapılan yerel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde önemli bir potansiyele ulaşmıştır. 2011 yılında yüzde 22.96 (10347 oy) alan blok, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bu oranı yüzde 52,25’e (21746 oy) çıkardı. 2011’de oyların yarısından fazlasını (yüzde 56,21) alan CHP ise, cumhurbaşkanlığı seçiminde hem Selahattin Demirtaş’ın Dersim halkı tarafından beğeni toplaması hem de  kendi adaylarının MHP kökenli olmasıyla yüzde 33,39 oy alarak oylarında düşüş yaşadı.

GENÇLER VE KADINLAR HDP DİYOR

Dersim’ de özellikle gençler ve kadınlar arasında ilginin daha çok HDP üzerinde yoğunlaştığını söyleyebiliriz. Ama buna karşın yaşlı kesimde hâlâ CHP etkisinin sürdüğü ortada. Dersimin yaşlılarıyla sohbetlerimizde görüyoruz ki yaşlılar Selahattin Demirtaş’ı çok seviyor ve HDP nin barajı aşmasını istiyor. Ama diğer yandan da CHP’ye oy vermezlerse kendilerine haksızlık edecekleri hissini yaşıyorlar. Ama buna rağmen kendisine ‘CHP’liyim ama bu seçimde HDP’ye oy vereceğim’ veya ‘CHP’liyim evde 4 oyumuz var, 2’sini CHP’ye, 2’sini HDP’ye vereceğiz’ diyen CHP tabanı çoğunlukta. Bunun en önemli nedeni olarak HDP nin başkanlık sistemine karşı net bir şekilde karşı çıkması ve halkın artık 13 yılın verdiği bıkkınlıkla AKP’den kurtulmak istemesi yatıyor. AKP nin 13 yıl boyunca yarattığı işsizlik, yolsuzluk, savaş, inançlara ve kültürlere saldırıya karşı mücadele eden ve bir Alevi kenti olan Dersim, ‘AKP artık gitsin’ diyor. Bu nedenle halkın büyük bir çoğunluğu, AKP’yi durdurmanın en önemli basamağının HDP’nin barajı aşması olduğunu görüyor.

CHP’NİN OYUNLARI

CHP, ülke genelinde tabanından HDP’ye oy kaydığını gördükçe bazı karalama kampanyalarını da arttırmış durumda. CHP’lilerin ‘AKP ile HDP seçim sonrası koalisyon kuracak’ şeklinde bir propagandayla HDP’ye olan ilgiyi azaltma ve tabanını tekrar kazanma girişimleri var.
Bir diğer mesele ise AKP’nin yıllardır her seçim öncesi yaptığı halka yardım dağıtma işini Dersim’de bu kez CHP’nin yürütmeye başlaması. AKP’yi daha önceki seçimlerde halka rüşvet vermekle suçlayan CHP, şimdi bunu kendisi yapıyor. Bir süre önce CHP’nin Dersim’de yaptığı yardımlar basına da yansıdı. HDP’nin seçim çalışması için köylere gidenler şakayla karışık ‘siz bir şey getirmediniz mi, CHP şunu getirdi’ sözleri ile karşılaşıyor.

EN ÖNEMLİ TALEPLER; İŞSİZLİĞİN BİTMESİ VE BARIŞ

Çözüm süreciyle birlikte çatışmaların durması, Dersim’de  halkın nefes almasını sağlarken, bu durumun daha da kalıcılaşması en temel taleplerden biri. Yıllardır savaşın her yüzünü görmüş olan Dersim halkı bu talebinin, Emek Partisi’nin de ittifak yaptığı HDP ile çözüme ulaşacağının farkında. Ve diğer beklentiyse tabi ki yoksulluğun son bulup işsizliğin bitmesi.

Dersimliler emek ve demokrasi mücadelesi için HDP’nin sadece barajı aşmasını değil, daha güçlü bir şekilde meclise girmesini istiyor. Dersim bu seçimde HDP’nin 2 milletvekili adayını da meclise gönderecek  gibi görünüyor. Halkın HDP için dediği gibi; “1 buçuk garanti, 2’yi zorluyoruz.”

http://www.evrensel.net/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün