Türkiyeden Haberler

Didim’de Cemevine Belediyeden İbadethane Statüsü

İstanbul’da Maltepe Belediye Meclisi’nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararını dayanak gösterip, cemevinin ibadethaneye dönüştürülmesi için aldığı karar Didim Alevi Bektaşi Kültür Merkezi ve Cemevi Derneği tarafından emsal gösterilerek Didim Belediye Meclisi’ne taşıdı.

Didim Belediye Meclisi’nin geçen Çarşamba günü yapılan Ocak ayı toplantısı ilk oturumunda, konu hukuk komisyonuna havale edildi. Aleviler’in, Didim Belediyesi’ne ilk toplantıda verdiği dilekçe, CHP’li Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay’ın başkanlığındaki ikinci oturumda oylamaya sunuldu. Oylamada AK Parti,MHP ve DSP’li meclis üyelerinin çekimser oylarına karşılık CHP’li belediye meclis üyelerinin ‘evet’ oylarıyla Didim Alevi Bektaşi Kültür Merkezi ve Cemevi, ibadethane statüsü kazandı. Oylamada 12 çekimser oya karşılık 13 evet oyu kabul gördü.
MHP’li meclis üyesi Özgür Makasçıoğlu ile Nuh Ali Yılmaz usulsüz oylama yapıldığını iddia ederek Başkan Deniz Atabay’a tepki gösterdi. AK Parti’li belediye meclisi üyesi Maşallah Subaşı da karara karşı olmadıklarını ancak bir oldu bittiyle karşı karşıya kaldıklarını savundu.

“MECLİSİN HÜR İRADESİNE ŞART KOYMADIM”
Meclis üyelerinin oylama hakkındaki eleştirilerine yanıt veren CHP’li Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, herkesin hür iradesiyle oylamaya katıldığını söyledi. Konuyu usul gereği oylamaya sunduğunu belirten Atabay, “Meclisin hür iradesi devam etmektedir. Hiçbir mecliste maddenin oy birliğiyle geçme zorunluluğu yoktur. Burada ben dahil hiç kimse aramızda ki kardeşliğe nifak sokacak hiçbir konuşma veya eylemde bulunmamıştır. Ben meclisin yürütme usülü gereği her türlü komisyon kararını okuttum. Ve meclisin yüce iradesine şart koymadan oylamaya sundum. Herkes hür iradesiyle oylamaya katıldı” diye konuştu.

“BU VİCDAN MESELESİDİR”
Meclisin talebi erken oylamasına karşı çıkan partililere, Alevi Bektaşi Kültür Merkezi ve Cemevi Derneği Başkanı Hasan Dikçe tepki gösterdi. Toplantı bitiminde konuşan Dikçe, “Bu vicdan meselesi, ahlak meselesidir. Buradaki tartışma vicdanlı olanlarla vicdansız olanlar arasında olan bir tartışmadır” diyerek oyunu çekimser kullananlara yüklendi.

http://yurthaber.mynet.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün