Türkiyeden Haberler

Lübnan’da Alevi mahallesine saldırı: 9 ölü, 30 yaralı

Lübnan’ın Trablusşam kentinde bir kahveye düzenlenen intihar saldırısında 9 kişi öldü, 30 kişi de yaralandı.

Lübnan’ın kuzeyinde yer alan Trablusşam kentinin Alevi mahallesi Cebel Muhsin’e düzenlenen intihar saldırısında 9 kişi öldü, 30’un üzerinde kişi yaralandı.

Kahvenin içinde patlatılan bombanın yanı sıra, bir diğer bombacının kahveye giremeden dışarıda kendisini patlattığı belirtiliyor.

El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi, kahveye yapılan saldırıyı üstlendi. Nusra, kahvenin, Cebel Muhsin’de çok sayıda taraftarı olan Arap Demokratik Partisi’ne ait olduğunu ileri sürdü.

Anadolu Ajansı’na konuşan bir Nusra komutanı, saldırganların isimlerini Taha Kayal ve Bilal İbrahim olarak açıkladı. İki saldırganın da Lübnanlı olduğunu belirten Nusra’cı, eğitimlerini de Kalamun’da aldıklarını sölyedi.

Lübnan devlet ajansı Ulusal Haber Ajansı ise, Kayal ile İbrahim’in Trablusşam’ın Menkubine bölgesinden olduğunu duyurdu.

Trablusşam, daha önce de cihatçı grupların Alevi mahallesi Cebel Muhsin’e saldırılarıyla gündeme gelmişti. Sünnilerin yoğunlukla yaşadığı Bab el-Tebbane mahallesinde birçok cihatçı grup bulunuyor. 2014 yılında Bab el-Tebbane’den Cebel Muhsin’e çok sayıda saldırı olmuş, Lübnan ordusu bölgeye müdahale ederek yeni bir güvenlik planını devreye sokmuştu.

Hizbullah tarafından yapılan açıklamada, saldırı kınanırken, “tekfirci ideoloji ayrım gözetmeksizin hepimizi hedef alıyor” dendi. Hizbullah, tekfirci grupların Gelecek Partisi ile yapılan müzakerelerden rahatsız olduğuna da dikkat çekti.

http://haber.sol.org.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün