Türkiyeden Haberler

Eski Hakim: Diktatöryaya karşı Aleviler HDP diyecek!

12 Eylül askeri darbesinin ardından istifa eden eski hakim olan ve istifa eden Av. Mehmet Tural, AKP’nin yaratmak istediği diktatöryal rejimine karşı Alevi toplumunun HDP’ye büyük destek vereceğini ifade etti.

Kuzey Kürdistan ve Türkiye’de yapılacak olan 7 Haziran genel seçimler için siyasi partiler arasında kıyasıya mücadele devam ediyor. 12 Eylül askeri darbesinin ardından istifa eden eski hakim olan ve istifa eden Av. Mehmet Tural, AKP’nin yaratmak istediği diktatöryal rejimine karşı Alevi toplumunun HDP’ye büyük destek vereceğini ifade etti.

Mersin’de 7 Haziran genel seçimlere hazırlanan siyasi partiler arasında en çok dikkat çeken Halkların Demokratik Partisi (HDP) AKP hükümetini durdurabilecek tek parti HDP algısı günden güne büyüyor. Seçim beyannamesi ve gösterdiği aday kadrosu beğeni ile karşılanan HDP’nin tüm halkları kucaklayan politikaya sahip olduğunu dile getiren eski hakim şu an Mersin Vartolular Derneği Başkanlığı yapan Av. Mehmet Tural, AKP’nin diktatöryal sistemine karşı Alevi toplumunun demokrasi ve özgürlükleri savunan partiyi (HDP) destekleyeceğini söyledi. Alevi kanaat önderlerinden olan ve Kürt Alevilerin tarih ve inançları ile ilgili çok sayıda araştırması olan, kitap yazan Av. Mehmet Tural, ANF’ye konuştu.

YA DİKTATÖRYA YA DA DEMOKRASİ

AKP’nin toplumda yarattığı korku duvarlarına karşı büyüyen partinin HDP olduğunu dile getiren Tural, toplumun diktatörya ve demokrasi arasında bir tercihe gideceğini ifade ederek, “Mersin, Türkiye’nin bir yansımasıdır. Bütün etnik inançsal kimliklerin bir araya geldiği ama birbirleri ile kavga etmeden bir arada yaşadığı bir kent görüyorum. Burada sivil toplum örgütleri ciddi anlamda aktiftir. Her yörenin dernekleri belle platformlar arasında bir araya gelmeye çalışıyor. Önümüzdeki genel seçim diğer yıllara göre çok daha önemlidir. Türkiye bir dönüm noktasında, ya diktatöryal, otoriter rejimi kabul etme yönünde oy kullanacaktır, ya da demokrasi, insan hakları, özgürlüklerin, kardeşliğin gelişmesini savunandan yana oy kullanacaktır. Halk ya da bu diktatöryal gelişimin önünü kesen yol arayacaktır. Bu konuda HDP’nin barajı aşar mı, aşmaz mı, noktasında halk kilitlenmiş durumda. Bence HDP barajı aşarsa diktatöryal rejimde ısrar eden AKP tek başına iktidar olabilme şansını da yakalayamayacaktır” dedi.

AKP’YE KARŞI MHP’LİLER DAHİ HDP’YE UMUT BAĞLAMIŞ

Toplumun HDP’ye büyük umutların bağlandığını dile getiren Av. Tural, diktatöryal sisteme karşı seçimlere önem verdiğini ifade ederek şunları belirtti: “Gerek Vartolular Derneği, gerek Alevi toplumu, gerekse sosyal demokrat çevreler; eğer iktidar partisi tekrardan güçlü bir şekilde gelirse Türkiye’deki demokrasi ve özgürlükler tümden askıya alınacak, otoriter bir rejim gelecektir konusunu tartışıyor. Eğer HDP barajı aşarsa bu diktatöryal rejimin önünü kesecektir, demokrasinin gelişmesi ve barışın sağlanması konusunda bir yol açacaktır diye düşünülüyor. Toplumda tanık olduğum kadarı ile HDP’ye çok ciddi bir eğilim söz konusudur. Birkaç MHP seçmeni dahi bu kez demokrasi ve özgürlüklerin önünün açılması için HDP’ye oy vereceklerini söylüyorlar. İnsan kendi kulakları ile duymadığında inanamayacağı bir olaydır. HDP’nin diğer tüm partilerden oy alacağı ve yükselişte olduğunu açıklıkla söyleyebilirim.”

HALK HDP BARAJ ALTINDA KALMASINA İZİN VERMEZ

HDP’nin baraj altında kalması durumunda tüm oyların AKP’ye gideceğini ve halkın bu konuda seçimi ciddi ele aldığını kaydeden Tural “Halkın böylesi bir kaygısı da mevcut; HDP’nin barajı aşmaması durumunda tüm oyların AKP hanesine yazılması. Ondan dolayı AKP’nin hak etmediği bir oy potansiyeline sahip olacağını söylüyor. Bunu çok doğru bir tespit olarak görüyorum. Bu haksızlığın önüne geçilebilmesi için, AKP’nin hak etmediği oyları kendi hanesine geçirmemesi için halktan büyük bir rağbet vardır” diye konuştu.

CHP OY KAYGISI TAŞIYOR

“Alevilerin örgütlü oldukları dernek ve kurumlar üzerinden topluca bir siyasi partiye gidecekleri ya da katılacaklarını düşünmüyorum” diyen Tural, CHP’nin Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kapatılmasına karşı çıkmasını oy kaygısına bağladığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir defa Alevi toplumunun genetik kültür yapılarında biatçılık yok. Ancak tek mezhebe hizmet eden Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılmasına CHP’nin karşı durması ve CHP’nin Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’nun da bir Alevi olması nedeniyle Alevilerin bu kurumu istemediğini çok iyi biliyor. Mesele oy kaygısıdır. Ama demokratik, laik bir ülkede Diyanet İşleri Başkanlığı’nın devlet güdümünde, hatta iktidar partiye bağımlı olması kabul edilemez bir durumdur. Siz Alevisinden, farklı inanca mensup olan yurttaştan, hatta inancı olmayandan da dahil vergi alıp Diyanet Başkanlığı’na vereceksiniz, ama sadece Sünni bir inanca tek hizmet edecek. Böyle bir şey kabul edilmesi mümkün değildir. Bu konuda HDP’nin tavrı tüm inanca mensup olan toplumlar tarafından takdirle karşılanıyor.”

MERSİN / ANF

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün