Türkiyeden Haberler

Malatya katliamı kınandı

Demokratik Alevi Derneği, Malatya’da Alevilere karşı 18 Nisan 1978’de gerçekleştirilen katliamı kınayarak, yeni katliamların yaşanmaması için birlikte yaşam çağrısında bulundu.
Ankara Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) 18 Nisan 1978’de gerçekleştirilen Malatya katliamını protesto etmek ve basın açıklaması yapmak üzere Yüksel Caddesinde toplandı. Ankara Demokratik Alevi Derneği Eş Başkanı Murat Işık konuşmasında, “Kanlı topraklar” diye tanımladığı Türkiye’de önemli katliamlardan birinin de Malatya katliamı olduğunu hatırlattı. Devletin, Malatya’da sivil faşistleri örgütleyip etnik ayrıştırma yaparak, katliam koşullarının yaratılmasına ve halkın zorla göç ettirmeye varan uygulamalara yol açtığının altını çizen Işık “İnsanlar kendi topraklarında yaşayamaz hale getirildi” ifadelerini kullandı.Işık, Alevilerin mahallelerinin aylar öncesinde tespit edilip, ev ve işyerlerinin işaretlenerek, katliam koşularının yaratıldığına işaret ettiği konuşmasında, Çorum- Maraş- Sivas-Madımak ve Gazi’deki katliamlara dikkat çekerek, benzer zihniyet ve yöntemlerin halen devrede olduğunu söyledi.

“Alevilere devletin yıllardır sistematik olarak uyguladığı katliam, sürgün, yozlaştırma ve asimilasyon politikalarını bir bir açığa çıkartıp sorumluları teşhir edeceğiz” diyen Işık, sorumluların tarih önünde hesap verinceye kadar mücadeleden vazgeçmeyeceklerini dile getirdi. Işık, inançların bir arada yaşayabileceği özgür yarınlar için her yerde katilleri lanetlemeye devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Etkinliğe katılan HDP Muş milletvekili Demir Çelik ise, Türkiye halkalarına seslenerek yüzyıllık Türkiye cumhuriyetinin tarihinin katliamlar, soykırımlarla dolu olduğunu ve binlerce insanın bu katilamlardan nasibini aldığını söyledi. Son günlerde artan provokasyonlara da dikkat çeken ve “HDP’yi durduramayacaksınız” diyen Çelik, benzer provokasyon ve katliamların önüne geçmek için HDP’nin “birlikte ve eşit yaşamı” esas alan “Yeni Yaşam” çizgisine sahip çıkılması çağrısında bulundu.

Kaynak:DİHA

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün