Türkiyeden Haberler

Son Dakika:Polis Cemevine Saldırdı Cenazeyi Kaçırmaya Çalışıyor

HDP İstanbul Milletvekili Turgut Öker, özel tim polislerinin cemevine baskın yaptığını ve cemevine yönelik şiddetli bir polis müdahalesi olduğunu, polis’in Cenazeyi kaçırmaya çalıştığını söyledi.

Gazi Cemevi’ne giriş çıkışlara izin verilmiyor. Cenaze için Hakka Yürüme Hizmeti yapılmasına izin verilmiyor.

G. Ö.’nün cenazesini kaldırmak için Gazi Mahallesi Cemevi önünde toplanan gruba polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale ederken, kobraların dolaştığı belirtiliyor.

Gazi Mahallesi Cemevinde; Cemevi üzerinden Alevilere yönelik saldırı ve baskıları devam ediyor. Bu sabah polis Saldırıları yeniden başladı. Çıkan olaylar da Sizehaber’in edindiği bilgiye göre Cemevinde bulunan DİHA Muhabiri Cüneyt Yavuz‘un, ayağının polis saldırıları sonucu parçalandığı belirtildi. Yavuz’un ayağında, atılan gaz fişeği kapsülünün isabet etmesi sonucu kırılma meydana geldiği öğrenildi. Bir süre Cemevi’nin ikinci katında bir masada bekletilen Yavuz, İsmetpaşa Caddesi’ndeki ambulansa kadar sedyeye dönüştürülen bezle taşındı ve hastaneye götürüldü. Polisle göstericiler arasındaki koşturma sırasında Sadık Karaaslan adlıbir kişi de düşüp başını yere çarpması sonucu yaralandı. Karaaslan da bölgenin yakınındaki Toplum Cerrahi Tıp Merkezi’ne götürüldü.

Sizehaber’in edindiği bilgiye göre, Gazi Mahallesi 1411 Sokak’ta yapılan eylemlere müdahale eden çevik kuvvet ekipleri, bir binaya giren göstericileri gözaltına almak için içeri girdi. Bu sırada çıkan olaylarda göğsüne isabet eden 3 kurşunla ağır yaralanan Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde görevli Muhammet Fatih Sivri ağır yaralandı. Sivri, ambulansla Taksim İlk Yardım Hastanesi’ne kaldırıldı. Sivri, yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Hastane çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alan polis, giriş ve çıkışlarda tedbir aldı. Polis Gazi Cemevindeki olayları takip etmek için polis helikopteri desteğinde arama çalışması devam ediyor.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, yaptığı açıklama ile Gazi Cemevindeki olaylar ile ilgili olarak Cenaze’nin defin işlemi esnasında siyasi sloganlar atılacağı ve siyasi propaganda yapılacağı düşünüldüğü için buna izin verilmeyeceğini söyledi.

Anne Özarslan: Çocuğumu uykuda öldürdüler

Kızı Günay Özarslan’ın uykudayken öldürüldüğünü savunan annesi Makbule Özarslan şöyle konuötu

“Üç gündür bana cenazemi vermiyor, sebebi nedir. 30 yaşındaydı benim çocuğum. Benim çocuğumun hiçbir suçu yoktu. Kendi geleneğim göreneğim neyse cenazemi ona göre kaldırırım”

CHP’li vekiller çağrı yaptı

CHP’li 8 milletvekili, Bağcılar’da polis operasyonu sırasında öldürülen ve 2 gündür cenazesi kaldırılamayan Günay Özarslan’ın bulunduğu Gazi Cemevi çevresindeki polis kuşatmasının kaldırılarak define izin verilmesi çağrısında bulundu. Gazi Cemevi çevresinde gruplarla polisin çatışmasının sürdüğü dakikalarda İstanbul Valisi ile görüşen fakat şimdilik sonuç alamayan milletvekilleri adına bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, cemevinin polisin yoğun gaz bombardımanı altında olduğunu belirterek şöyle seslendi

“Polisin bir ibadethaneye TOMA’larla müteveffanın yakınları da dahil yas tutan kişileri hedef alacak şekilde saldırması kabul edilemez.”

Ağbaba kamuoyuna şu açıklamayı yaptı:

Cemevi biber gazına boğuldu

“23 temmuz 2015 tarihinde polis tarafından öldürülen Günay Özarslan’ın cenazesi 2 gündür kaldırılamadı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün, cenazenin belirli bir siyasi grubu temsil edecek şekilde kaldırılmasına izin vermemesi nedeni ile yaşanan gerginlik sonucu, Cemevi iki gündür polisin yoğun gaz bombardımanı altında. Polisin bir ibadethaneye TOMA’larla müteveffanın yakınları da dahil yas tutan kişileri hedef alacak şekilde saldırması kabul edilemez.

Toprak emanetini bekliyor

Biz CHP milletvekilleri, Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Eren Erdem, Onursal Adıgüzel, Ali Şeker, Gülay Yedekçi, Zeynel Emre, Oğuz Kağan Salıcı ve Selina Doğan, Gazi Cemevi başkanı ve ilgililerle  görüşerek cenazenin, kimsenin burnu kanamadan kaldırılması için girişimlerde bulunduk. İstanbul Valiliği ile yaptığımız görüşmeden sonuç alamadık. Alevi Dedesi Veli Gülsoy’un dediği gibi ‘ toprak emanetini bekliyor’. İnsani, vicdani bir yol bulup cenazeyi cemevinden kaldırmak gerekiyor. Bu yöndeki çabalarımız devam ediyor.

Bölgede gerginlik halen devam ederken polisin müdahalesi sürüyor.

http://www.sizehaber.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün