Türkiyeden Haberler

‘Türk askeri Alevi katliamı için kullanıldı mı?’

Suriye’de cihatçı çetelerin yaptığı Alev katliamına ilişkin şimdi de “Türk askeri Alevi katliamı için kullanıldı mı?” sorusu gündemde.
AKP yandaşları ve gericiler Suriye’deki Alevi katliamını kutlamaya devam ederken katliama ilişkin sorular gündeme gelmeye devam ediyor.

Odatv yazarı Murtaza Demir’in yazısı şöyle:

Malum, AKP Hükümetine soru sorup, doğru yanıt almak imkânsız hale geldi. O nedenle devletin üst düzey bir mensubu olarak size soruyorum; çok sayıda görgü tanığı diyor ki, “Suriye’ye, özellikle Antep ve Hatay sınırından her gün yüzlerce araç dolusu silah giriyor. Bu silahlar çoğunlukla da İslamcı çeteler tarafından Hatay sınırına yakın köy ve kasabalarda yaşayan Alevilere karşı kullanılıyor. Keza, son olarak İdlib’e bağlı Alevi köyü İştebrak’ta gerçekleşen Alevi katliamında kullanılan silahların Türkiye’den temin edildiği söyleniyor.

Soru şu;

1.   Bu silahların sınırdan geçişinden bilginiz var mı; yoksa neden? Bu silahları siz mi veriyorsunuz, vermediyseniz, Türkiye’den hangi kurum üzerinden temin ediliyor.

2.   Çeşitli basın organlarında sınırımızda nöbet bekleyen askerlerimizle, İslamcı çetelerin çeşitli yerlerde çekilen yan yana görüntüleri yayınlandı; bu görüntülere göre şakalaşıyor, sohbet ediyorlar. Bu ‘samimiyete’ dair bir açıklamanız, önleminiz oldu mu? Türk askerinin bu kahreden görüntülerinden siz de rahatsız oldunuz mu?

3.   İç ve dış basında; Suriye’nin meşru yönetimine karşı ‘Eğit-Donat’ anlaşması çerçevesinde, ABD, İsrail, Arabistan ve Körfez ülkeleriyle birlikte Türkiye’nin, EL-Kaide ve El-Nusra çeteleriyle ortaklaştığı iddia edilmekte hatta karar BM belgeleriyle de teyit edilmektedir. Bu mezhep eksenli anlaşma ve birinden yana taraf olma kararı Türkiye’nin lehine midir?

4.   Türkiye’nin Ortadoğu’da mezhep batağına müdahil olmasının büyük felaketlere neden olacağı, kanlı sonuçlar doğuracağı, ülkemize sirayet edebileceği, ülkemizin “yurtta sulh, dünyada sulh” ilkesine aykırı olduğu ortadayken, askeri otorite bu mezhep eksenli eğilimi desteklemekte midir? Desteklemiyorsa bir itirazı-önlemi var mıdır, varsa nelerdir, açıklar mısınız?

5.   Devletimiz; bütün gücü, askeri ve sair olanaklarıyla bir mezhep devleti eksenine evrildi ve ülkemizdeki mezhebi eğilimlerden birinden yana açık taraf oldu. Daha da ileri giderek taraf olduğu mezhep adına bir örtülü savaşı göze aldı, hatta El-Kaide, El-Nusra gibi silahlı çeteleri taşeron kullanarak savaşmaya başladı.

6.   Bu durumda, diğer farklı aidiyetlerin, mezhep mensuplarının ve Alevilerin devletin bu ayırımcı tutumuna dair kaygı taşıyacağı, devlete olan güvenlerinin sarsılacağı, artık demokrasi, laiklik gibi evrensel kavramlardan söz edilemeyeceği, bu mezhebi tercihin milletimizin birliğine zarar vereceği düşünülmüş, tartışılmış mıdır?

7.   Son olarak; Türk askeri, Kobane örneğinde olduğu gibi Suriye içinde sıkıştırılan ve ölüme mahkûm edilen bölgede yaşayan Alevi soydaşlarımıza da silah, koruma ve lojistik destek sağlayacak mıdır?

http://haber.sol.org.tr/

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün