Türkiyeden Haberler

Urfa’da Suriye’deki Katliama Kınama

Şanlıurfa İHD Urfa Şubesi yaptığı basın açıklamasında Suriye’ye bağlı İdilip’in İştebrak Köyünde alevilere yapılan katliamı kınadı.

 

İHD Urfa Şubesi adına konuşan Kadri Konak şu ifadeleri kullandı;

“Türkiye sınırındaki İdilip’e bağlı Alevi Köyü İştebrak’tan gelen katliam haberiyle sarsıldık. İştebrak köyünü ele geçiren çetelerin aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 200 e yakın masum sivil vatandaşın kafalarını vahşice kestikten sonra cesetlerini arazilerde kanlar içinde bırakmışlardır. İşterak’taki insanlık dışı katliamı lanetliyoruz.

Sınıra yakın İdlib kentini ele geçiren El kaide ve El Nusra öncülüğündeki gruplar, sahil kenti lazkiye ye doğru ilerleyebilmek için Cisr El Suğur kasabasını 25 Nisan tarihinde ele geçirmişti. Kasabanın birkaç kilometre güneyinde bulunan, çoğunlukta Alevilerin yaşadığı İştebrak köyüne giren çeteler köyde katliam gerçekleştirdi. Lazkiye katliamını gerçekleştiren El-Nusra çeteleri bölgede Alevi avına çıkmış, Alevi köy ve mahallelerine saldırarak adeta soykırım yapmıştır. Bu katliamlar Türkiye sınırların hemen dibinde gerçekleşmiş, insanların kelleleri kesilmiş, kadınların ırzına geçilmiştir evler-köyler yağmalanmıştır.

Kamuoyuna, Türkiye halklarına ve insan hakları savunucularının ortak vicdanına sesleniyoruz:

Suriye kaynaklarına göre İdlip operasyonunun bölgedeki istihbarat örgütlerinin birlikte oluşturduğu Antakya operasyon Odası’ndan yönetildiği söylenmektedir. İştebrak’ta Cisr El Şuğur’da İdlipte ve Suriye’nin tamamında bir savaş suçu işlenmektedir. Suçlular uluslararası kurulmuş olan ve savaşın yönetimini gerçekleştiren Antakya operasyon odası kapatılmalıdır. Eğit donat projesine son verilmelidir. Yaşam hakkına yapılan bu katliam, etnik temizlik ve soykırım harekâtıdır.

Bu savaş, bölge diktatörlerinin kişisel varlıklarını ve egemenliklerini sürdürme savaşıdır. Bu savaşta diktatörlere ve zalimlere muhalif olan herkes şeytanlaştırılıp imha edilmek istenmektedir.

Suriye’de vekâleten yürütülen kirli savaşta 200 bini aşkın insan yaşamını yitirdi. Yüz binlercesi yaralandı. Milyonlarcası evinden barkından oldu. Egemenlerin ve diktatörlerin cihatçı çetelerle kurduğu ‘’kutsal ittifak’’ ve işbirliği, Suriye’de ve Ortadoğu da Arapları, Kürtleri, Ermenileri, Süryanileri, Ezidileri, Alevileri ve Hristiyanları emirliklerine/halifeliklerine biat etmeyen Sünnileri katletti. Bu ‘’kutsal ittifakı’’ bozmanın tek yolu halkların ortak direnişidir.

Dünya kamuoyunu bu katliama sessiz kalmaya çağırıyoruz. Bu katliama çanak tutan bölgedeki bütün ülkeler suç ortağıdır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur”

http://www.sanliurfa.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün