Türkiyeden Haberler

Büyük mitinge çağrı: Gericiliğe karşı sesimizi büyütelim

‘Laik, Bilimsel Eğitim ve Demokratik Yaşam’ mitingi Kadıköy İskele Meydanı’nda yarın gerçekleşecek. Mitingde eğitim başta olmak üzere devlet destekli dinselleşmeye dikkat çekilecek

 Alevi örgütlerin, Eğitim Sen ve demokratik kitle örgütleri ile birlikte düzenleyecekleri “laik, bilimsel, anadilinde eğitim ve demokratik yaşam” mitingi yarın Kadıköy İskele Meydanı’nda gerçekleşecek. Miting öncesi  Alevi örgütleri ve demokratik kurum temsilcileri mitinge çağrı yaptı:

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Gümüş:

 

12 yıllık AKP iktidarı boyunca hükümet eliyle ülkemizde hayatın her alanında adım adım bir gericileşme yaşanmıştır. Gericileşmenin en yoğun olarak yaşandığı ve tüm aileleri etkilediği alanların başında eğitim alanı gelmektedir. Bugün AKP iktidarının eğitimi gericileştirme politikasından nasibini almamış hemen hemen kimse kalmamıştır. Bu nedenle Pazar (yarın) günü düzenlenecek mitingimize AKP’nin dayattığı bu gericiliğe karşı çıkan demokrat, sol  ve laiklikten yana taraf olan yurttaşları sesimizi büyütmeye çağırıyorum.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Müslüm Doğan: Bu sadece Alevilerin mitingi değil. Türkiye’de gerici eğitime karşı çıkan, laiklik değerlerini benimseyen bütün yurttaşların eylemidir. Eğitimdeki politikalara bir karşı duruştur. Bu duruşun örgütlenmesini önemsiyoruz. Örgütlemeyi başarırsak başka bir toplumsal mücadeleyi mümkün kılabiliriz. Bunun için en geniş birliktelikle Kadıköy’de buluşuyoruz.

Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Rıza Eroğlu: Çağrımızın teması eşit yurttaşlık. Alevilerin talepleri belli. Ama Alevi olan olmayan herkesi, gidişattan rahatsızlık duyanları eşit yurttaşlık talebiyle Kadıköy’e bekliyoruz.
Komünist Parti: Zorunlu din derslerine ve imam hatipleştirmeye, yaşamın tüm alanlarında dinselleştirmeye, siyasetin, toplum yaşamının din kurallarına göre şekillendirilmek istenmesine karşı bilimin ve uygarlığın aydınlık geleceğini savunacağız. 8 Şubat Pazar günü, Kadıköy’de Birleşik Haziran Hareketi saflarında yürüyeceğiz.

Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy:

 

Gericiliğe ve kadına yönelik şiddete karşı zaten bir kampanya yapıyorduk. Gericiliğin toplumsal yaşamı bu kadar etkilemesine karşı koymak için Alevi örgütleri, Eğitim Sen ve demokratik kitle örgütleri ile birlikte alanda olacağız. Toplumu bu gerici kuşatmaya karşı birlikte durmak için Kadıköy’e çağırıyoruz.

İLK ADIM OLACAK
Haziran Hareketi Yürütme Kurulu Üyesi Evren Haspolat: Haziran Hareketi öncelikli eylem alanı olarak eğitimi belirledi. Bu miting bu eylem alanının harekete dönüşmesi için ilk adım olacak. Haziran Hareketi AKP iktidarının karşısındaki bütünkesimleri kapsamak amacıyla ortaya çıktı, miting bu karşı çıkışı açığa çıkaracak. AKP’nin gerici eğitimini kurumsallaştıran uygulamalara karşı mitinge katılım çağrısı yapıyoruz.

http://www.birgun.net/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün