Türkiyeden Haberler

Hükümet yine bildiğini okuyacak

AİHM’in cemevleri kararına ilişkin konuşan Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, hükümetin yine AİHM ve Alevilerin taleplerini görmezden geleceğini söyledi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin cemevlerinin ibadethane olduğu ve Türkiye’nin ayrımcılık yaptığı yönündeki kararını Evrensel’e değerlendiren Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, “Alevilerin taleplerinde haklı olduğu bir kez daha kanıtlandı. Ancak hükümet AİHM’in bu kararını da görmezden gelecek. Ve yine bildiğini okuyacak” dedi.

AİHM önceki gün Cem Vakfı’nın cami, kilise ve sinagoglarda olduğu gibi elektrik faturasından muaf tutulma talebinin Türkiye mahkemeleri tarafından olumsuz karşılanması üzerine yaptığı başvuruyu karara bağlamış ve cemevlerinin ibadethane olduğu, Türkiye hukukunun sadece tanınmış dinlerin ibadethanelerinin faturalarını üstlenip cemevlerini bu statüden yoksun bırakmasının ayrımcılık olduğuna hükmetmişti.

AİHM kararını değerlendiren Kenanoğlu, “Dört davada kazanıldı. Son dava elektrik faturası üzerine bir başvuru olsa da AİHM önemli bir karar vermiş ve cemevlerinin cami ya da sinagoglar gibi ibadethane olmasına rağmen ayrımcılığa uğradığını söylemiştir” dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun AİHM kararına ilişkin “Bizim çalışmalarımızı etkilemeyecektir” açıklaması da değerlendiren Kenanoğlu, “Görünen o ki bu kararı da uygulamaya niyetleri yok. Hükümet Alevilerin sorunlarını kendilerince çözecek. Yani yine cemevlerini camilerin alt müştemilatı gibi belirlemeye çalışacaklar” dedi.

 ‘ALEVİLİĞİ KENDİLERİNCE DİZAYN EDECEKLER’

Davutoğlu’nun Alevi temsilcileriyle yapacağı görüşmeleri hatırlattığımız Kenanoğlu, hükümetin Alevilerin sorunlarının uluslararası bir soruna dönüşmemesi içinde adım atmak  adım zorunda kaldığına dikkat çekerek, “Ancak bu sorunları AİHM kararları ya da Alevilerin talepleri doğrultusunda değil, kendi inançsal tarzlarına uygun şekilde çözecekler. Aleviliği de bu çerçevede şekillendirecekler” diye konuştu. Davutoğlu’nun Alevi temsilcileriyle yapacağı görüşmeye Hubyar Sultan Kültür Derneği’nin davet edildiği bilgisini paylaşan Kenanoğlu, “Biz taleplerimizi orada izah edeceğiz ama hükümet 2008 yılında çalıştaylar yaptı. Yani Alevilerin sorunlarından ve taleplerinden habersiz değil. Orada maaş, ödenek vaatlerle Alevi örgütlerini ikna etme yöntemlerini deneyeceklerini düşünüyorum” dedi.


CEMEVİ YAPTIRMA DERNEĞİNE ONAY

AİHM’in ardından Yargıtay da önemli bir karara imza attı. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Çankaya Cemevi Yaptırma Derneği hakkındaki kapatma davasını reddeden yerel mahkeme kararını onadı. Bu karar üzerine cemevi yaptırmak üzere dernek kurulabilecek. Yargıtay’ın, bu kararı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni dikkate alarak verdiği öğrenildi.

http://www.evrensel.net/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün