Avrupadan HaberlerHaberler

AABK İnanç Yol Erkan Kurulu Başkanı Cafer KAPLAN “Bu Müşkülü Meydana Taşıyalım”

AABK İnanç Yol Erkan Kurulu Başkanı Cafer KAPLAN Sosyal Medya Hesabı üzerinden Isparta Cemevi açılışında yaşanan olay için “Sosyal Medya Hesapları üzerinden, kurumumuzun daha fazla yıpratılmaması, yolumuzun düsturu gereği, bu Müşkülü Meydan’a taşımayı talep ediyoruz!” dedi.

Cafer Kaplan’ın açıklaması şöyle devam etti:

Değerli canlar Isparta Cemevinin açılışında yaşanan durumu sizin vicdanlarınıza bırakıyoruz.
Vicdanları teraziye koymak istiyorsanız buyurun Hakk meydanına .

KAMUOYUNA

Dört yıl önce temeli atılan Isparta Cemevi’nin inşaatı bittiğini, almış olduğumuz davetten öğrendik. Isparta’da Cemevi açılışının ilk olması, Isparta’nın konumu açısında önemli olduğu için davet edildiğimiz açılış törenine katıldık.

Açılış konuşmalarının sıralanması konuşmacıların ortak kararı ile alınmıştır.

Açılış töreninde Gani Kaplan Başkanımız hepimizin ortak taleplerini dile getirmiştir: “Cemevleri Alevilerin ibadet yeridir ve yasal statüye kavuşturulmalıdır. Laiklikten bahsedilen bir yerde Diyanet gibi bir kamu kurumunun olması doğru değildir ve kaldırılmalıdır. Laiklik de toplumsal barışın güvencesidir!”

Gani Başkan’ın konuşması esnasında birinin bağırarak sahneye doğru yürüdüğünü gördük. Bu kişinin belediye Başkanı olduğunu, Gani Başkan dahil, sonradan öğrendik. Gani Başkan’da bunu röportajında dile getirmiştir.

Aynı anda sivil polislerin, korumaların ve bunlara destek olan bazı üyeler ile Alevi örgütlenmesinin yanında yer alan diğer izleyicilerin de karşı karşıya gelme olasılığını gördük.

Belediye başkanının yerine oturması konusunda program sunucusu Özkan Lafatan’ın çabası oldu. Ayrıca kürsü önünde durarak, Sayın Gani Kaplan’ın konuşmasının engellenmesine karşı çaba sarfetti.

Kürsüden indirilip, konuşması engellenmek istenen, Gani Başkan’ın o anda sessiz bekleyişini gören Özkan Lafatan, mikrofonun sesini tekrar açtırarak, başkanın konuşmasını tamamlaması ve son sözü söylemesi niyetiyle “lütfen son sözü söyleyin” terkininde bulunmuştur.
Buna Gani Başkan da şahittir.

Konuşmasını tamamladıktan sonra kürsüden ayrılan Gani Başkan’dan sonra sırasıyla davet edilen Sayın Ercan Geçmez ve Sayın Celal Fırat’da kürsüye çıkmadılar ve “Kürsü özgürlüğünün ve olmadığı bir yerde biz de konuşmayız. Protesto ediyoruz. Gani başkanımızın arkasındayız.” dediler.

Özkan Lafatan kürsüden “Müşkülümüz ve dertlerimiz var, bunu da buradan ifade edeceğiz” diye ifade etmiştir.

Gani Kaplan Başkanımızın söylemleri hepimizin söylemi olduğunu hem Isparta Cemevi yöneticilerine, hem de tüm üyelerine ifade ettik. Gani Kaplan Başkanımızın yanında olduğumuzu defalarca dile getirdik.
Isparta Cemevi Başkanı ve yöneticilerinin açılış esnasında tutumlarını kınadık ve bizzat Cemevi başkanına ve üyelerine söyledik.

Belediye başkanının bu betonu ben döktüm ve ben yardım ettim sözü hepimizi yaralamıştır. Onun yapmış olduğu yardımı geri iade etmek görevimizdir.

Cemevi açılış töreninin yakından ve uzaktan AABK ile ilgisi yoktur. Tüm konuklar Cemevi başkanı tarafından yazılı olarak davet edilmiştir. AABK yöneticileri de aynı şekilde yazılı davet edilmiştir.

Açılış töreninin içeriği, davet edilen konuklar ve program da Cemevi yönetimi tarafından hazırlanmıştır.

Bir gün önce bir araya gelindiğinde, özellikle semah’ın dışarda dönülmesini Cafer Dede doğru bulmadığını, Semah’larımız ibadet yerimiz olan Cemevinde olmalıdır diye ifade etmiştir.

Lakin tüm bu yaşananlardan sonra Vali’nin ve Belediye Başkanı’nın Cemevine gelmelerinden dolayı Semah tamamlanmadan sonlandırıldı.

Ayrıca Pazar günü yapılması planlanan Cem erkânı da, Canlar’ın kurban adakları olmasına rahmen iptal edilmiştir.

Orada olmayan bazı sosyal medya kullanıcılarının saldırı ve hakaretlerini kabul etmiyoruz! Isparta’nın konumu ve mevcut durumunu yaşamayanların, ütopik görüş beyan etmeleri, bazı trollerin, iç hesaplardan kaynaklı saldırı ve eleştirilerini haksız buluyoruz!

İsmi geçen yöneticiler olarak yaklaşık 30 yıldır her koşulda kurumumuza hizmet veriyoruz. Sadece Isparta’da değil, Türkiye’de tüm organize edilen Sivas, Çorum, Maraş, Gazi katliamlarının anmalarına defalarca katılan yöneticileriz. Katıldığımız anma etkinliklerinde söylediklerimiz, kendi sosyal medya hesaplarımızda yaptığımızı açıklamalar ortadadır.
Bir kez bile olsun Sivas, Çorum, Maraş’a gelmeyenlerin, sahte isim ve sosyal medya hesapları üzerinden bir fırsatı değerlendirir gibi, bizlere yapılan haksız eleştirileri ve linç politikalarını ısrarla devam ettirenleri, toplumumuzun takdirine bırakıyoruz!

Ayrıca açılışa katılan Türkiye’deki kurum başkanlarımızın açıklamaları ortadadır. Açıklamalarında “Ortam o kadar gergindi ki, yapılacak en küçük bir tutumla geçmiş yıllarda olduğu gibi, çok kötü sonuçlar doğabilirdi.”
Kurum başkanlarımızın bu hassasiyetleri gözönünde bulundurulmalıdır ve doğru, vicdanlı analizlerle yaşananlar değerlendirilmelidir.

Ancak bizde insanız, hata yapabiliriz, eksiğimiz, yanlışımız olabilir. Niyetimizin dışında farklı anlamlar ortaya çıkmıştır. Eksiğimiz, hatamız olduysa da af ola.

Hakaret ve linç dışında yapılan eleştirilere de saygı duyuyoruz.
Bu yaşananlardan ders çıkararak , geleceğe yönelik yeni metodlar geliştirmeliyiz.

Sosyal medya üzerinden, kurumumuzun daha fazla yıpratılmaması için, Yolumuzun düsturu gereği, bu müşkülü Meydan’a taşımayı talep ediyoruz!
Dar Meydanın’da Cemerenlerinin huzurunda, özümüzü meydana dökmeye hazırız.
Yol ne der ise, Allah eyvallah.

Saygılarımızla

Özkan Lafatan Veli Aydın

Cafer Kaplan

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün